Szukaj

Naturalne nerwy wspomagają sztuczną nogę

Podziel się
Komentarze0

Przekierowanie nerwów z mięśnia uda do kontroli eksperymentalnej zautomatyzowanej nogi sprawia, że kończyna ta jest łatwiejsza w użyciu i bardziej przypomina prawdziwą. Ruchami zrobotyzowanej nogi sterują oryginalne nerwy pacjenta.Kończyna odczuwa nieświadome ruchy mięśni i przekształca je w ruchy kolana i kostki 5-kilogramowego urządzenia.

Dr Levi Hargrove z Rehabilitation Institute of Chicago, mówi: - Technologia ta oferuje możliwość chodzenia, wspinania się po schodach, schodzenia po schodach, a nawet przenoszenia protezy bez myślenia o tym. Aktualne urządzenia tego nie oferują.

Jednym z pacjentów testujących protezę jest mężczyzna, który stracił nogę w wieku 31 lat. Badanie opisano w The New England Journal of Medicine.

Pacjent mówi: - Bioniczna noga to wielki postęp w porównaniu do mojej zwykłej protezy. Odpowiada szybciej i dokładniej, pozwala mi na wchodzenie w interakcje ze środowiskiem tak, jak robiłem to przed utratą nogi.


Urządzenie to zaledwie jedno z wielu, nad którymi prowadzone są aktualnie prace. Celem jest stworzenie sztucznych kończyn, które są w stanie odtworzyć złożony proces chodzenia.

Protezy te są skierowane do ludzi z amputowanymi nogami bądź po urazach rdzenia kręgowego. Ale wszystkie mają swoje ograniczenia.

Troy Turner z The Amputee Coalition w Manassas w USA, mówi: - Projekt ten to pierwszy prawdziwy wysiłek zmierzający do umożliwienia pacjentom pełnej kontroli nad protezą nogi. Kontroli podobnej do tej biologicznej.

Podobny system jest używany w zrobotyzowanych rękach, i to już od lat. Ale w przypadku nóg wyzwanie jest większe, jak uważa Hargrove, ponieważ użytkownicy sztucznych rąk nie są zagrożeni takim poważnymi wypadkami jak upadek ze schodów, kiedy sygnał zostanie błędnie zinterpretowany.

Poza tym, sztuczna noga musi być w stanie utrzymać wagę ciała pacjenta i mieć taką moc, aby pacjent mógł chodzić i dźwigać się po schodach. Dlatego nawet z czysto inżynieryjnego punktu widzenia opracowanie takiej nogi to bardzo poważna i trudna sprawa.

Komentarze do: Naturalne nerwy wspomagają sztuczną nogę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz