Szukaj

Narkotyki zombie: czy „sole kąpielowe” ujawniają skłonności do kanibalizmu?

Podziel się
Komentarze0

Policja z Miami opublikowała ostrzeżenie przed "solami kąpielowymi", znanymi również pod nazwą „siódme niebo”. Wbrew niewinnej nazwie, chodzi tutaj o bardzo silny narkotyk syntetyczny, ekstremalnie neurotoksyczny, pod wpływem którego niektórzy ludzie zaczęli ujawniać skłonności kanibalistyczne. Czy to możliwe, żeby narkotyk budził ochotę na ... konsumpcję ludzkiego ciała?W Stanach Zjednoczonych podobne gwałtowne reakcje na tę nową substancję odnotowywane są już od roku. Na oddziałach ratunkowych w szpitalach, stale pojawiają się osoby w stanie wielkiego pobudzenia. Osoby te są pod wpływem nowego narkotyku -  wyżej wspomnianych „soli kąpielowych”.

Mark Ryan, dyrektor Louisiana Poison Center, cytowany przez New York Times w lipcu 2011 roku, przestrzegał - Wyobraźcie sobie najgorsze efekty metamfetaminy, kokainy oraz ecstasy i LSD. W ten sposób, będziecie mieli obraz tego, w jakim stanie znajdują się ci pacjenci.

Ale od jakiegoś czasu, narkotyki te zdobyły sobie nową nazwę - „narkotyków zombie”. Stało się tak po tragicznym incydencie w Miami, kiedy to Rudy Eugene, po zażyciu tego narkotyku, został zastrzelony przez policjantów w momencie, kiedy oddawał się konsumpcji twarzy bezdomnego mężczyzny.

Rudy Eugene natychmiast został nazwany „Kanibalem z Miami”.

Narkotyki wkrótce zakazane w Kanadzie

Policja z Miami wystosowała ostrzeżenie odnośnie tego narkotyku, podczas gdy Kanada zdecydowała o wprowadzeniu zakazu jego spożywania.

Stało się tak dlatego, że w szybkim czasie doniesiono o drugim podobnym przypadku, kiedy to inny bezdomny zagroził zjedzeniem jednego z dwóch policjantów, którzy przybyli go zatrzymać, po tym jak wszedł pobudzony do jednej z restauracji, obrzucając wszystkich przekleństwami. Kiedy mężczyznę odwieziono na komisariat, zaczął wydawać z siebie przerażające dźwięki, podobne do tych, jakie wydają z siebie dzikie zwierzęta. Co jeszcze bardziej zatrważające, próbował także pogryźć jednego z policjantów.


W konsekwencji, policjanci musieli obezwładnić mężczyznę.

Mark Ryan z Louisiana Poison Center, ekspert od produktów syntetycznych, stwierdził w komunikacie prasowym - „Sole kąpielowe” po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych pojawiły się w 2010 roku. W 2011 roku, naliczono już 6 000 bardzo gwałtownych reakcji na ten narkotyk. Na przykład, całkiem nadzy ludzie rzucali się na okna, inna osoba usiłowała popełnić samobójstwo podcinając sobie gardło, a następnego dnia dokończyła dzieła strzelając do siebie. Inna ofiara „siódmego nieba” zabarykadowała się na strychu z bronią wierząc, że jacyś złoczyńcy weszli do jej domu i chcą ją zabić.


Bardzo chemiczna mieszanka, ale nie „napój kanibala”... 

„Sole kąpielowe” są sprzedawane w cenie od 18 do 40 euro za gram. Mają postać proszku albo kryształków, które się pali, wdycha bądź podaje dożylnie. Zawierają one mefedron oraz MDPV (Methylene-dioxy-pyro-valerone), czyli substancje chemiczne pochodzące od qat (khat), która jest rośliną stymulującą, rosnącą na Półwyspie Arabskim oraz w części zachodniej Afryki.

Roślina ta jest nielegalna w Stanach Zjednoczonych.

- Mieszanki te mogą być bardzo różne, ale mefedron w połączeniu ze środkami pobudzającymi, może powodować wielkie zmiany w zachowaniu- stwierdza doktor Jean-Pol Tassin, neurobiolog oraz dyrektor badań w Instutucie INSERM we Francji.

Mefedron powoduje uwalnianie dużych ilości trzech substancji neuromodulujących: dopaminy, noradreanliny oraz serotoniny. To wszystko powoduje stan niezwykłego pobudzenia, psychozy oraz silne halucynacje. Głównymi skutkami zażycia mefedronu są: pobudzenie, bezsenność, drażliwość, zawroty głowy, depresja, paranoja, halucynacje, myśli samobójcze oraz ataki paniki.

- Jednakże-  dodaje jeszcze dr Jean-Pol Tassin - narkotyk ten na pewno nie budzi skłonności do kanibalizmu. Zmienia on zachowanie, może pobudzać żądze kryjące się w podświadomości, powodować bardzo znaczącą utratę kontroli, jeżeli jest źle dawkowany, ale nie można go wiązać z tak specyficznymi zachowaniami jak kanibalizm.

Przed pojawieniem się w Stanach Zjednoczonych, „sole kąpielowe” najpierw zrobiły prawdziwą furorę w Wielkiej Brytanii, gdzie w końcu zostały zakazane w kwietniu 2010 roku.

Zostały one również zakazane we Francji, mimo że tam były mało popularne.

Głównymi „producentami” tego narkotyku są Chiny i Indie, gdzie przedsiębiorstwa chemiczne są poddawane mniej rygorystycznej kontroli niż w Europie albo w Stanach Zjednoczonych.

Składniki „soli kąpielowych” również zostały zakazane w 2011 roku w 28 stanach amerykańskich na jeden rok – jest to czas potrzebny na przeprowadzenie badań, które pozwolą dowiedzieć się, czy składniki te powinny być przedmiotem nieustającej kontroli.

Komentarze do: Narkotyki zombie: czy „sole kąpielowe” ujawniają skłonności do kanibalizmu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz