Szukaj

Nadmiar żelaza i miedzi może prowadzić do licznych chorób

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Instytutu Biochemii i Medycyny Molekularnej na Uniwersytecie w Buenos Aires przeprowadzili badania dotyczące ostrej toksyczności żelaza i miedzi, określając ich role w kilku znakach ostrzegawczych chorób.

Stwierdzono, że żelazo i miedź nagromadzone w wątrobie powodują uszkodzenia oksydacyjne i znacznie zwiększają tempo reakcji wolnorodnikowych, co z kolei prowadzi do  uszkodzenia narządów i ogólnego spadku zdrowia, a nawet poważnej choroby.
Liczne badania potwierdziły również toksyczność nadmiaru miedzi i żelaza, zarówno w ostro zwiększonych dawkach, jak i - co bardziej istotne - w dawkach niższych tzn. pozyskanych w wyniku diety. Mimo tego, iż nadmiar może być wynikiem diety, nieproporcjonalne zażywanie witamin i suplementów zawierających żelazo i miedź także może prowadzić do ich nadwyżki w organizmie. Miedź może być również szkodliwa w postaci nieorganicznej, np. w postaci skażonej wody pitnej.

Zbyt duża ilość żelaza występuje w rzeczywistości częściej niż jego niedobór. Jest to po części efekt licznych programów sponsorowanych przez rząd, sugerujących wzmocnienie żywności w sklepach o dodatkowe zawartości żelaza.

Hemochromatoza - ciężkie obciążenia żelazem - może występować, gdy nadmiar żelaza odkłada się w narządach takich jak serce lub wątroba, przyczyniając się do utleniania i uszkodzenia tkanek w organizmie. Ponadto, może to prowadzić do wielu chorób, takich jak cukrzyca, marskość wątroby, zaburzenia rytmu serca i niewydolności serca. Mogą wystąpić także takie zaburzenia jak duże osłabienie, wcześniejsza menopauza czy brak popędu seksualnego.

Z kolei, nadmiar  miedzi zaczyna kumulować się w mózgu i wątrobie, a także innych narządach drugorzędowych, co może prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Na ogół rozpoczyna się od łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych, które mogą przeobrazić się nawet w chorobę Parkinsona lub Alzheimera. Zakażenie miedzią może również powodować choroby wątroby i nowotwory, a także zakłócenia w pracy nerek, serca i gruczołów hormonalnych. Nadmiar miedzi zwiększa także ryzyko niepłodności.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Nadmiar żelaza i miedzi może prowadzić do licznych chorób

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz