Szukaj

Nadmiar alkoholu w młodości może wpłynąć trwale na mózg

Podziel się
Komentarze0

Nadmierne spożycie alkoholu odpowiada za 4% wszystkich problemów zdrowotnych na całym świecie, a hulaszcze picie staje się powoli coraz większym zagrożeniem dla zdrowia. Nowe badanie, opublikowane w Cortex, podkreśla, że znaczące zmiany w funkcjach mózgu i w jego strukturach mogą być spowodowane piciem alkoholu w młodości.Funkcjonalne oznaki uszkodzenia mózgu z powodu nieprawidłowego używania alkoholu u młodych ludzi mogą przekładać się na problemy z wizualnym uczeniem i z pamięcią, a także z funkcjami wykonawczymi.

Funkcje te są kontrolowane przez czołowe struktury mózgu oraz przez hipokamp, a te regiony mózgu nie są w pełni dojrzałe aż do 25 roku życia.

Strukturalne oznaki nieprawidłowego używania alkoholu u młodych ludzi przekładają się na kurczenie mózgu oraz znaczące zmiany w istocie białej mózgu.


Wiek, w którym następuje pierwsze spożycie alkoholu, może wyzwalać nieprawidłowe posługiwanie się tą używką. Według badań jednak, zmiana granicy wieku, od której spożywanie alkoholu jest zgodne z prawem, nie jest odpowiedzią.

W Australii, alkohol można pić po ukończeniu 18 lat; w USA – 21. A jednak, w obydwu krajach nastolatki pierwszy kontakt z alkoholem mają w tym samym wieku.

Autorzy badania naciskają więc na znaczenie wczesnych interwencji, identyfikowanie markerów oraz ryzykownych zachowań związanych z piciem na wczesnym etapie życia, kiedy ludzki mózg dopiero się rozwija.

Komentarze do: Nadmiar alkoholu w młodości może wpłynąć trwale na mózg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz