Szukaj

Naczynia z melaminy mogą uwalniać szkodliwe substancje chemiczne

Podziel się
Komentarze0

Melamina, substancja chemiczna, która spowodowała zgon dzieci w Chinach, jest stosowana do produkcji naczyń oraz dodawana do jedzenia. Naukowcy z Tajwanu, którzy opublikowali wyniki swoich analiz w JAMA Internal Medicine, zaznaczają, że nie dowiedziono, by substancja ta była szkodliwa, gdy dostaje się do organizmu w małych ilościach.Duże dawki melaminy (którą wykorzystuje się na przykład do produkcji niektórych nawozów, żywicy melaminowej czy zastawy stołowej) doprowadziły w 2008 roku do śmierci sześciorga dzieci w Chinach i spowodowały, że tysiące innych znalazło się w szpitalu z powodu uszkodzenia nerek. Wysokie ilości substancji mogą powodować kamienie nerkowe i inne problemy zdrowotne.  

W opinii naukowca prowadzącego badania, Chia-Fang Wu z Kaohsiung Medical University na Tajwanie, naczynia wykonane z melaminy mogą uwalniać duże ilości niezdrowej substancji chemicznej podczas serwowania w nich gorących posiłków.

Aby to sprawdzić, przeprowadził badania, w których wzięło udział 12 osób w wieku 20 lat. Sześć z nich otrzymało na śniadanie gorącą zupę, podawaną w melaminowych miskach, a drugie sześć osób spożyło ten sam posiłek z misek ceramicznych.

Naukowcy monitorowali mocz uczestników przez następne dwanaście godzin. Okazało się, że w przypadku osób jedzących zupę z misek melaminowych, całkowita ilość substancji chemicznej w moczu wynosiła 8,35 miligramów, a w przypadku drugiej grupy 1,31 miligramów.


Badanie jednak nie mierzyło żadnych efektów zdrowotnych, które być może mają związek z melaminą, dlatego trudno jest jasno określić, czy poziomy w moczu mogą przesądzać o długofalowych problemach medycznych.

Według Craiga Langmana, zajmującego się chorobami nerek w Northwestern University's Feinberg School of Medicine w Chicago, badanie wzbudziło duże zainteresowanie, liczne pytania i wątpliwości, ale niestety niczego nie udowodniło.

Analizowanie długoterminowych skutków biologicznych powodowanych przez środki chemiczne powinno być kontynuowane.

„Dzieci, które zatruły się melaminą, były małe i funkcje ich nerek nie były dobrze rozwinięte, więc zapewne oddziaływanie substancji chemicznej jest różne w zależności od ekspozycji na jej działanie i od innych czynników”, powiedział specjalista.

Melamina jest substancją zatwierdzoną w Stanach Zjednoczonych do używania przy produkcji między innymi naczyń do gotowania, zastawy stołowej czy tworzyw sztucznych.

Prawdopodobnie w innych krajach, w tym w Chinach, jest stosowana powszechnie. Zdaniem Langmana, z powodu epidemii zatruć, do jakiej doszło w Chinach, należy cały czas czuwać nad dostawami żywieniowymi.

Każdy, kto ma wybór i może uniknąć kupowania naczyń wytworzonych z melaminy, nie powinien ryzykować, ponieważ tworzywa te wchodzą w interakcję z niektórymi kwaśnymi pokarmami oraz uwalniają substancje chemiczne w mikrofalówce.

Komentarze do: Naczynia z melaminy mogą uwalniać szkodliwe substancje chemiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz