Szukaj

Myszy pomogą w badaniach nad niedokrwistością aplastyczną

Podziel się
Komentarze0

Zespół Maria Blasco, Telomere and Telomerase Group, próbował wyjaśnić związek między telomerami i niewydolnością szpiku w niedokrwistości aplastycznej. Z pomocą przyszedł nowy model myszy stworzony przez ten zespół.Czym jest niedokrwistość plastyczna?

Jest to rodzaj anemii objawiający się zmniejszoną liczbą komórek szpiku kostnego, które oddzielają się tworząc inne komórki obecne we krwi.

W większości przypadków nie stwierdzono jasno przyczyn choroby, choć mówi się o licznych neutralnych działaniach, które mogą wpływać na rozwój choroby m.in. naświetlanie promieniami X lub gamma.

Ponadto, choroba może skutkować zmianami genetycznymi polegającymi na skróceniu telomerów, czyli obszaru chromosomów odpowiadających za ochronę oraz stabilizację DNA.

Projekt transgenicznej myszy, stworzony specjalnie w celu badań nad tym zagadnieniem, ma za zadanie symulowanie choroby u ludzi. Dzięki temu doświadczeniu naukowcom udało się zademonstrować proces łączący upośledzenie funkcjonowania telomerów z anemią aplastyczną.


Co więcej, zespołowi Blanco udało się wyeksponować powtarzającą się sekwencje DNA powiązane z białkami, w tym także z białkiem TRF1, którego zadaniem jest ochrona przed rozkładem lub uszkodzeniami.

Dzięki usunięciu białka TRF1 ze szpiku kostnego myszy, naukowcy mogli zbadać jego rolę w funkcjonowaniu tkanek.

Co jest powodem aplastyczności?

Oddzielając białko TRF1 u zdrowej myszy, naukowcy zaobserwowali dokładnie takie same objawy jak u ludzi o tym schorzeniu tj. zmniejszona ilość erytrocytów, leukocytów oraz płytek krwi.

Co więcej, dzięki temu doświadczeniu udało dowieść się że brak tego białka skutkuje skróceniem telomerów komórek krwi produkujących komórki macierzyste, co prowadzi do obumierania pozostałych komórek macierzystych, a ostatecznie do śmierci zwierzęcia.

Analizy i kolejne doświadczenie będą trwały jeszcze długo, ponieważ stworzony przez zespół Blanco zwierzęcy model niedokrwistości plastycznej może pomóc także w poszukiwaniach leku na raka i w badaniach nad wydłużeniem życia.

Komentarze do: Myszy pomogą w badaniach nad niedokrwistością aplastyczną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz