Szukaj

Muszki - alkoholiczki nie są w stanie uczyć się bez jednego głębszego

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy wykazali w doświadczeniach, że muszki drozofile, które zostały alkoholiczkami w przeprowadzonych eksperymentach, doświadczają zmian układu nerwowego. Zmiany te ciężko odwrócić nawet po odwyku. Za badania te odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. Prace zostały opisane w przeglądzie Current Biology.Badacze najpierw „wywołali” u muszek uzależnienie alkoholowe, a następnie próbowali je „odtruć”, po trochu pozbawiając owady codziennej dawki alkoholu.

Aby ocenić skutki odwyku, naukowcy mierzyli zdolności do uczenia się u muszek. Na przykład, drozofile musiały powiązać pewien zapach z nieprzyjemnym wrażeniem ciepła (zadanie bardzo łatwe dla tego gatunku).

Okazało się, że eksalkoholiczki wykazywały znacznie gorsze umiejętności w porównaniu do muszek, które nigdy „nie piły”.


Następnie, badacze ponownie podawali alkohol muszkom po odwyku przez 6 dni i zauważyli, że biedne insekty... bardzo szybko nadrobiły lukę w edukacji.

Jak wyjaśniają specjaliści, rezultaty te sugerują, że alkohol – a bardziej konkretnie, etanol – ma działać bardzo głęboko na układ nerwowy u jednostek uzależnionych.

Dr Brooks Robinson, jeden z uczestników badania, mówi: nasze doświadczenie wspiera ideę zaproponowaną dawno temu, iż tolerancja funkcjonalna na etanol pojawia się dzięki adaptacji, która ma zapobiegać działaniu tego alkoholu. Co więcej, adaptacja ta sprawia, że układ nerwowy funkcjonuje bardziej normalnie, kiedy etanol jest obecny. Jednakże, kiedy etanolu nie ma, adaptacja ta w dalszym ciągu nadaje układowi nerwowemu anormalne właściwości, które objawiają się jako symptomy odwyku.

Komentarze do: Muszki - alkoholiczki nie są w stanie uczyć się bez jednego głębszego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz