Szukaj

Możliwość zdiagnozowania Alzheimera w badaniach krwi

Podziel się
Komentarze0

Brytyjscy naukowcy wierzą, że opracowali test krwi pomagający w wykryciu choroby Alzheimera. Zdiagnozowanie choroby wcześniej, zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy, może przyśpieszyć jej leczenie. Obecnie Alzheimer jest najczęściej diagnozowaną demencją. Naukowcy szacują, że liczba zachorowań może zwiększyć się trzykrotnie w najbliższych latach.Aktualnie nie ma lekarstwa na tę chorobę neurodegeneracyją. Dostępne terapie tylko spowalniają postęp choroby, ale nie są w stanie jej zatrzymać całkowicie. Jednakże, im wcześniej są przepisywane, tym skuteczniejsza się okazują.

Rozpoznanie choroby Alzheimera nie jest łatwe, nawet jeśli istnieją molekuły charakterystyczne dla tej demencji np. beta-amyloid, białko Tau, a także w niektórych przypadkach gen apoE.

Czynniki te pomagają wykryć chorobę Alzheimera, ale nie zawsze. Czasami trzeba poczekać, aż u pacjenta pojawią się oznaki degradacji zdolności poznawczych, zanim będzie można rozpoznać tę chorobę neurodegeneracyjną.

Prowadzone badania mają na celu poprawę metod diagnostycznych, a także wcześniejsze wykrywanie choroby.

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham na spotkaniu naukowym Alzheimer’s Research UK ogłosili kolejny krok w tym kierunku - badania krwi, które pomogą poprawić dokładność wczesnego rozpoznania Alzheimera.

Odkrycie nie zostało jeszcze szczegółowo opisane, jednak badacze stwierdzili, że znaleźli kombinację cząsteczek, która działa jak markery krwi. Badacze przestudiowali z bliska chorych na Alzheimera oraz pacjentów dotkniętych zaburzeniami pamięci w stadium niezaawansowanym.Kevin Morgan, jeden z autorów tego badania, w rozmowie z BBC powiedział, że zidentyfikowanie kombinacji markerów wydaje się obiecujące. Według niego, test powinien pozwolić na wykrycie choroby, zanim pojawią się jej objawy, poprzez proste badanie krwi u zdrowych osób, oraz u tych, u których występuje ryzyko rozwoju Alzheimera.

Dodatkowo, badanie krwi pomoże zweryfikować postawione już diagnozy. Może także być niesamowicie przydatną pomocą w sytuacji, gdy lekarze mają jakiekolwiek wątpliwości odnośnie identyfikacji choroby.

Ponadto naukowcy uważają, że personel medyczny może korzystać z testów krwi, aby potwierdzić, czy pacjenci mają dobrze dobrane leki do swojego stadium choroby.

Badania krwi mają ogromną przewagę nad innymi. Są tanie oraz szybkie. Teraz pozostaje jedynie kwestia potwierdzenia wiarygodności testu. Na co możemy, niestety, poczekać kolejną dekadę… 

 

Komentarze do: Możliwość zdiagnozowania Alzheimera w badaniach krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz