Szukaj

Mózg planuje działania w kierunku rzeczy, których oczy nie widzą

Podziel się
Komentarze0

Ludzie mogą zaplanować strategiczne ruchy w kierunku różnych licznych celów w tym samym czasie, nawet jeżeli widzą o wiele mniej tych celów, niż jest ich w rzeczywistości, jak wynika z badania zamieszczonego w Psychological Science.Naukowcy z University of Western Ontario posłużyli się rodzajem iluzji, zwanej connectedness illusion, która powoduje, że ludzie zaniżają liczbę celów, które widzą.

Kiedy jednak ludzie mają skierować swoje działania na te cele, bardzo szybko potrafią zaplanować dokładne strategie, które odzwierciedlają właściwą liczbę tych celów.

Aby dojść do takich wniosków, badacze posłużyli się zaawansowanymi technikami statystycznymi, które pozwoliły przeanalizować odpowiedź uczestników na liczne potencjalne cele.


Typ iluzji użytej w eksperymencie faktycznie wpływał na liczbę postrzeganych celów, ale nie był w stanie wpłynąć na zdolność do planowania akcji odnośnie tych celów.

Odkrycia te sugerują, że proces mózgowy, który planuje akcje prowadzone wizualnie, jest odmienny od tego, który pozwala nam na postrzeganie świata.

Jennifer Milne, główna autorka badania, mówi: - Eksperyment ten pozwolił nam wyodrębnić dwa procesy, które normalnie przebiegają w tym samym czasie. To tak, jakbyśmy mieli dwa na wpół autonomiczne roboty w mózgu, które planują i wykonują działania w naszym imieniu zaledwie z zarysem instrukcji z naszej strony.

Prof. Mel Goodale, starszy autor projektu, dodaje: - Badania te potwierdzają, że nasze mózgi to bardzo zaawansowane systemy. Odkrycia te być może przysłużą się do opracowania systemów zautomatyzowanych w interfejsach człowiek-maszyna.

Komentarze do: Mózg planuje działania w kierunku rzeczy, których oczy nie widzą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz