Szukaj

Monitor zdrowia OSOZ: Dynamiczny wzrost sprzedaży preparatów na katar

Podziel się
Komentarze0

Jesień i zima to czas, kiedy obserwujemy znaczny wzrost zachorowalność na schorzenia nosa, a co za tym idzie zwiększony popyt na odpowiednie leki. Z roku na rok wartość tego rynku wzrasta. W ciągu ostatnich pięciu lat ilość sprzedanych produktów stosowanych w schorzeniach nosa zwiększyła się, o blisko 40%, a wartość sprzedaży w tych latach wzrosła ponad dwukrotnie.Produkty stosowane w chorobach nosa związane są z porami roku, dlatego sprzedaż charakteryzują duże wahania sezonowe. Najmniejsza sprzedaż apteczna występuje w sezonie letnim (lipiec i sierpień), w tym okresie średnia miesięczna wartość sprzedaży w całym kraju nie przekracza 13 mln PLN. Najwyższą miesięczną wartość sprzedaży można zaobserwować w okresach wiosenno-jesiennych, szczególnie od stycznia do marca i od września do grudnia.
Według danych Monitora Zdrowia prowadzonego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (www.osoz.pl) w ciągu ostatnich pięciu lat średnia cena pojedynczego opakowania wzrosła o ponad 50% i w 2009 roku wyniosła 13,07 złotych. Z prognoz na lata 2010-2011 wynika, że cena ta wzrośnie o kolejne 12%, a roczna wartość sprzedaży osiągnie blisko pół miliarda PLN.

Monitor Zdrowia OSOZ to raport wydawany przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (http://www.osoz.pl/), który w każdym miesiącu publikuje informacje dotyczące zachorowalności, kosztów leczenia oraz częstotliwości występowania chorób w Polsce. Szczegółowe informacje na temat bieżącej konsumpcji leków można znaleźć w miesięczniku OSOZ.


Komentarze do: Monitor zdrowia OSOZ: Dynamiczny wzrost sprzedaży preparatów na katar

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz