Szukaj

Młodzież i alkohol

Podziel się
Komentarze0

Rocznie państwo niemieckie wydaje 36 milionów euro na zapobieganie spożywaniu alkoholu przez dzieci, młodzież oraz młode osoby. Jednakże z wątpliwym wynikiem. Przeważnie działania nie były naukowo kontrolowane. Jest niejasnym więc, czy przyniosły jakieś wymierne korzyści.Badania Niemieckiego Instytutu Dokumentacji i Informacji Medycznej (DIMDI), które przez dłuższy czas nie sprawdzały tego, ile tak naprawdę przeznacza się na prewencję alkoholową, nie przyniosły wielu informacji.

DIMDI sprawdziło ponad 200 projektów z obszaru prewencji alkoholowej, ale tylko dwa przyniosły jakieś efekty. Na badania przeznaczano rocznie 36 mln euro.

Nie sprawdzono skuteczności

Większość z zamówionych i przeprowadzanych projektów nie dostarczyła odpowiedzi na pytanie, czy działania prewencyjne okazały się skuteczne.

Opłacalność przeprowadzonych działań okazała się zatem żadna, gdyż wydano miliony euro, nie wiedząc nawet, czy działania powiodły się, czy może były to jedynie wyrzucone w błoto pieniądze.

Co również i autorzy badania akcentują: „Państwo, landy, gminy – wszyscy wprowadzili założenia projektu o przeciwdziałaniu spożywaniu alkoholu przez młode osoby. Jednakże, jakie są wyniki tych działań, nie wiadomo”.


Liczby jednak alarmują. Z jednej strony pieniądze i działania poświęcone na walkę z alkoholizmem i ochronę zdrowia młodych ludzi przepadły, z drugiej strony wyniki innych badań ukazują ile osób w Niemczech ma problem z alkoholem.


W międzynarodowych badaniach wykazano, że to w Europie spożywa się najwięcej alkoholu. Niemcy spożywają więcej niż 10 litrów czystego alkoholu na osobę rocznie. 200 osób na rok umiera w Niemczech - na choroby będące skutkiem nadużywania alkoholu.

Według badań, w Niemczech po alkohol po raz pierwszy sięga zaledwie 13-letnie dziecko. Nie jest ono jednak świadome jak szkodliwe działanie i jakie następstwa może mieć spożywanie alkoholu dla jego młodego, dojrzewającego organizmu. A już małe ilości alkoholu są niebezpieczne.

Za groźne uważa się dzienne spożycie już 12 gramów alkoholu przez kobiety i 24 gramów przez mężczyzn. Kieliszek wina to średnio 8,8 gramów czystego alkoholu, napój alkoholowy (tzw. drink) zawiera już 12,3 gramów alkoholu.

Szkody spowodowane spożywaniem alkoholu

Alkohol truje komórki, co prowadzi do uszkodzenia wątroby; 90% szkodliwego działania odurzającego jest spowodowane „utratą sił” przez wątrobę.

U dzieci wątroba nadal rośnie, dlatego szkody wywoływane przez alkohol są poważniejsze i bardziej niebezpieczne niż u dorosłych.

Nadużywanie alkoholu może u dorosłych po pewnym czasie prowadzić również do uszkodzeń innych organów. Alkohol wpływa szkodliwie na mózg oraz system nerwowy.

Już niewielka ilość alkoholu może u dzieci i młodzieży wpływać na ich pamięć: „Są mniej skoncentrowane oraz są mniej sprawne w innych obszarach życia” – można przeczytać w książce popularnonaukowej „Pokolenie wódki”.

Podsumowując: działania, jakie powinny płynąć z przeprowadzanych projektów, musiałyby dosłownie wbić młodym ludziom do głów, jak niebezpieczne działanie ma nadużywanie alkoholu oraz jego częste spożywanie.


Komentarze do: Młodzież i alkohol

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz