Szukaj

Mity na temat grypy

Podziel się
Komentarze0

Na temat grypy krążą wręcz legendy: co jeść, a czego nie, jak zapobiegać, czy "wygrzewać" ją w łóżku, aż w końcu jak zapobiegać. Poniżej przedstawiamy mity na temat tej choroby. Dzięki naszemu artykułowi, dowiesz się, co jest prawdą, a co nie.

Mity na temat grypy

Mit: Grypa jest rodzajem ciężkiego przeziębienia.


Fakt:

W odróżnieniu od przeziębień grypa daje liczne powikłania, często wymaga hospitalizacji i jest przyczyną zgonów. W latach, kiedy występuje dużo zachorowań na grypę, setki ludzi w Polsce może umrzeć na grypę i jej powikłania, takie jak np. zapalenie płuc. Szacuje się, że w USA z powodu grypy rocznie umiera średnio 36.000 osób, a ponad 200.000 trafia z jej powodu do szpitala. Grypa jest najgroźniejsza dla osób starszych (powyżej 65 lat) oraz innych grup wysokiego ryzyka, ale zachorowania i zgony występują w każdym wieku. Dane WHO wskazują, że występująca w Azji „ptasia grypa” zabijała ponad 50% zakażonych. O wiele łagodniejsza (ponad 20 razy niższa śmiertelność) „hiszpanka”, która cechowała się „tylko” około 2,5% śmiertelnością przy powszechnych zachorowaniach, wywołała od 20 do 50 milionów zgonów. W czasie pandemii grypy w 1968 roku śmiertelność była jeszcze niższa, niemniej zmarło około dwa do trzech milionów chorych na grypę.

Mit: Przyjmowanie witaminy C lub preparatów jeżówki (Echinacea) zapobiega grypie.

Fakt:

Niestety w badaniach nie wykazano, by witamina C czy preparaty Echinacea wpływały na przebieg zachorowania na grypę lub zapobiegały grypie.

Mit: mydła o działaniu antybakteryjnym skutecznie zapobiegają grypie.


Fakt:

Mydła antybakteryjne, w tym przypadku, są bezużyteczne, bo zwykle nie działają przeciwwirusowo na wirusa grypy, natomiast samo regularne mycie rąk mydłem (jakimkolwiek), to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie przenoszenia chorób zakaźnych, w tym grypy.

Mit: Grypę wywołuje wychłodzenie organizmu i przebywanie w niskich temperaturach.

Fakt:

Zimno i wychłodzenie cieszą się od lat złą reputacją i są posądzane o wywoływanie przeziębień (sama nazwa!) oraz grypy. Choć wirusy grypy są bardziej rozpowszechnione w miesiącach zimowych, zimno i wychłodzenie ustroju nie powodują grypy. Chorobę wywołuje zakażenie wirusem grypy. Co ciekawe, na grypę chorują również mieszkańcy tropików, z tym, że w tych strefach klimatycznych choroba występuje całorocznie, a nie sezonowo jak u nas.


Mit: Nigdy nie choruję na grypę.

Fakt:

Jeżeli ktoś nie choruje na typową klinicznie grypę i cały czas w sezonie grypowym czuje sie dobrze, nie oznacza to, że na pewno nie uległ zakażeniu wirusem grypy. Nawet połowa zdrowych osób w sprzyjających warunkach może bezobjawowo lub łagodnie przechodzić zakażenie wirusem grypy i nieświadomie rozprzestrzeniać wirusa w swoim otoczeniu. Być może infekcja brana za przeziębienie była w istocie zakażeniem prawdziwym wirusem grypy o łagodnym przebiegu? Dla osoby zakażonej, niechorującej, to być może nieistotny fakt, ale dla jego otoczenia, które styka się z przenoszonym przez niego wirusem, może okazać się bardzo groźne (zwłaszcza dla małych dzieci, osób starszych lub chorujących przewlekle).

Mit: Grypa jest groźna tylko dla osób starszych, dlatego szczepionka jest przeznaczona tylko dla osób starszych.

Fakt:

Osoby starsze są rzeczywiście grupą ryzyka zachorowania i zgonu z powodu grypy (najwyższa śmiertelność), ale grypa jest także groźna dla osób młodych. Na grypę chorują ludzie w każdym wieku. Najwyższe wskaźniki zachorowań dotyczą dzieci.  Osoby ogólnie zdrowe mogą nie zdawać sobie sprawy, że chorują na grypę. Nazywają przeziębieniem każdy zespół objawów grypopodobnych (gorączka, bóle mięśni, bóle głowy, osłabienie, kaszel). W czasie pandemii hiszpanki umierali głównie młodzi dorośli w wieku od 18 do 26 lat, którzy wcześniej nie chorowali na grypę i ich układ immunologiczny nie był przygotowany do walki z wirusem grypy. Szczepionka przeciwko grypie jest przeznaczona dla każdego, kto chce zmniejszyć swoje ryzyko zachorowania na grypę. Przykładowo amerykańskie władze sanitarne zalecają szczepionki przeciw grypie wszystkim obywatelom, szczególnie dzieciom w wieku 6-23 miesięcy, kobietom ciężarnym w drugim lub trzecim trymestrze ciąży oraz osobom z przewlekłymi schorzeniami i osobom starszym.


Mit: Nie ma skutecznego leczenia grypy z wyjątkiem odpoczynku, leków przeciwgorączkowych i gorącego rosołu.

Fakt:

Domowy rosół może nam bardzo smakować, ale nie zastąpi leków przeciwwirusowych skutecznie hamujących mnożenie się wirusów grypy. Ponieważ leki przeciwwirusowe są dostępne na receptę lekarską przy podejrzeniu zachorowania na grypę warto skorzystać z porady lekarskiej. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z dostępności leków przeciwwirusowych, które przyniosą istotne korzyści zdrowotne, jeśli zostaną zastosowane w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów. W czasie grypy nie powinno się natomiast podawać aspiryny (kwas acetylosalicylowy), szczególnie dzieciom, gdyż grozi to rozwojem rzadkiego, ale bardzo groźnego powikłania, zespołu Reya.

Mit: W czasie grypy trzeba „głodzić gorączkę”.

Fakt:

W czasie choroby należy pić dużo płynów i jeść z umiarem, w ilości wystarczającej do zaspokojenia apetytu.

Mit:  Antybiotyki pomagają w walce z grypą.

Fakt:

Grypa jest chorobą wirusową. Antybiotyki nie są skuteczne wobec wirusów, takich jak np. wirusy grypy. Stosowanie „osłonowe” antybiotyków celem zapobiegania rozwojowi powikłań bakteryjnych zwykle jest mało skuteczne, natomiast znacznie zwiększa ryzyko powikłań bakteryjnych wywołanych przez szczepy antybiotyko-oporne.


Mit: Grypa często wywołuje dolegliwości żołądkowe

Fakt:

W przebiegu grypy rzadko mogą wystąpić objawy żołądkowo-jelitowe. Znacznie częściej nazwa „grypa” jest nadużywana przez ludzi na określenie objawów, które nie mają nic wspólnego z grypą. „Grypą żołądkową” określa się ostrą biegunkę przebiegającą z gorączką. Grypą nazywa się wszystkie przeziębienia. Tak naprawdę grypa to poważna choroba dróg oddechowych, wywołana przez wirusy grypy.

dr n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych

****
Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości: Pogromcy Mitów Medycznych

Komentarze do: Mity na temat grypy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz