Szukaj

Miliard euro na projekt Human Brain Project

Podziel się
Komentarze0

Ambitny program HBP, czyli Human Brain Project, którego celem jest stworzenie kompletnego modelu ludzkiego mózgu na komputerze, w dniu 28 stycznia otrzymał kolejne 500 mln euro dofinansowania od Komisji Europejskiej, w ramach międzynarodowego współzawodnictwa. W ten sposób, w ciągu kolejnych 10 lat, HBP będzie miał do swojej dyspozycji budżet w wysokości 1 mld euro.Konkurs FET, czyli Future and Emerging Technologies Flagships, organizowany przez Komisję Europejską, mógł mieć jedynie dwóch lauretów spośród 21 laboratoriów, które stanęły w szranki.

Wynik jest już oficjalnie potwierdzony: jednym ze zwycięzców jest HBP, którym kieruje prof. Henry Markram z Państwowej Szkoły Politechnicznej w Lozannie, w Szwajcarii.

Program HBP gromadzi 83 organizacje z 23 krajów (16 europejskich), wokół imponującej idei: do 2023 roku naukowcy planują stworzyć komputerową symulację wszystkich interakcji zachodzących między 100 mld neuronów w ludzkim mózgu.


HBP znajdzie zastosowanie nie tylko w neuronaukach i w medycynie, wyjaśniają badacze, ale także zrewolucjonizuje sposób, w jaki wyobrażamy sobie i tworzymy systemy informatyczne.

W lutym, partnerzy w HBP będą negocjować ugodę dotyczącą pierwszej fazy projektu, mającej trwać 2 i pół roku. Pierwszy przelew, w wysokości 54 mln euro, ma trafić do HBP już w przeciągu 2013 roku.

W sumie, w latach 2014 – 2020,  HBP otrzyma od UE aż do 500 mln euro z funduszów europejskich, pod warunkiem, że państwa członkowskie i przemysł zdecydują się na przelanie takiej samej sumy.

Drugim laureatem konkursu FET jest projekt, którego celem jest zidentyfikowanie właściwości grafenu, czyli materiału odkrytego całkiem niedawno.

Grafen jest odpornym i elastycznym materiałem przewodzącym. Może znaleźć zastosowanie w medycynie i w optyce, na przykład w projektowaniu sztucznych siatkówek oka.

Komentarze do: Miliard euro na projekt Human Brain Project

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz