Szukaj

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Podziel się
Komentarze0

Już po raz siedemnasty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. W naszym kraju święto to zostało zapoczątkowane przez Towarzystwo Higieny Akustycznej. Dzień ten został ustanowiony w 1995 roku przez amerykańską Ligę Niedosłyszących, która chciała zwrócić uwagę na problem hałasu w naszym życiu i jego negatywne konsekwencje.Choć pozornie zjawisko to nie wydaje się być groźne, to tak naprawdę może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Dźwięki w miarę łagodne dla naszego ucha mieszczą się w granicach 40 - 60 dB, niestety współcześnie natężenie hałasu wokół nas często przekracza te normy. W samym wnętrzu restauracji możemy spotkać się z 70 dB, a dźwięk motocykla starego typu to 90 dB. Gorszym jednak wydaje się być poziom głośności muzyki, której słuchamy przez słuchawki. Jeżeli dźwięki te są słyszalne dla ludzi dookoła nas, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze 100 dB, czyli poziomem głośności młota pneumatycznego.

Tyle o decybelach, najważniejsze to wspomnieć jak negatywny wpływ hałas wywiera na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. W Polsce około 13 % ludzi ma problemy zdrowotne spowodowane przebywaniem w zbyt dużym hałasie. Głównymi skutkami tego zjawiska są ogólne rozdrażnienie, zaburzenia snu, zmniejszenie wydajności pracy. Zbyt długie przebywanie w głośnych miejscach znacząco obniża naszą koncentrację. Tym samym może to wpłynąć na pogorszenie spostrzegawczości i opóźnić przebieg reakcji, stwarzając dla nas niebezpieczeństwo w codziennych sytuacjach.


Badania przeprowadzone w Niemczech, Anglii i Szwecji pokazały interesującą zależność między hałasem ulicznym a chorobami układu krążenia. Dźwięki średniego natężenia negatywnie wpływają na skurczowe ciśnienie krwi, jej czas krzepnięcia, a także obniżają poziom kortyzolu i liczby trombocytów. Może to również zwiększyć ryzyko choroby niedokrwienia serca. To nie wszystko. Szwedzkie badania pokazują częstsze ataki mięśnia sercowego u mężczyzn.

Polski Zakład Higieny oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska również potwierdzają wyniki tych badań. Zaobserwowano zakłócenia równowagi emocjonalnej, a także problemy z układem krążenia, pokarmowym, bądź mięśniowo- stawowym u osób mieszkających w okolicach, gdzie hałas przekracza 65 dB.

Hałas nie tworzy się samoistnie. Możemy starać się go ograniczać, dbając tym samym o zdrowie nasze i innych. Przede wszystkim nie słuchajmy zbyt głośno muzyki, szanujmy ciszę nocną, a także starajmy się nie jeździć samochodem na najwyższych obrotach silnika, dzięki czemu zmniejszymy natężenie dźwięków, które wydaje.

Od 2006 roku Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem obchodzimy 25 kwietnia. Wcześniej wydarzenie to było ruchome i przypadało na ostatnią środę kwietnia.

Komentarze do: Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz