Szukaj

Metody terapeutyczne przy chronicznych bólach pleców

Podziel się
Komentarze0

Terapia w chronicznych bólach pleców jest bardzo ważnym elementem całościowego leczenia. Po złagodzeniu objawów, należy zawsze rozpocząć leczenie przyczyn, które jednak często jest zaniedbywane i prowadzone zbyt krótko. Efektem zaprzestania terapii mogą być przewlekłe, ostre bóle pleców.

Metody terapeutyczne przy chronicznych bólach pleców

Celem takiej terapii jest przede wszystkim złagodzenie bólu i usunięcie przyczyn takich dolegliwości. Przy chronicznych bólach pleców pełne wyleczenie jest rzadkością, jednak na ogół stan pacjentów znacznie się poprawia i udaje się całkowicie zahamować lub spowolnić rozwój choroby.

Pierwszy krok : Korekcja postawy

Najczęstszymi przyczynami chronicznych bólów pleców są zła postawa, wymuszona pozycja oraz przeciążenie kręgów i dysków. Mają one bardzo duży wpływ na kręgosłup, dlatego ich skorygowanie ma duże znaczenie dla odpowiedniej postawy. Korekcja sylwetki powodującej bóle pleców ma na celu nie tylko wyćwiczenie dobrej postawy, ale też uświadomienie choremu, że jego postawa jest nieprawidłowa.

Wówczas pacjent uczy się świadomego postrzegania swojego ciała i uświadamia swoje potrzeby. Korekcję postawy uzupełnia się także gimnastyką i systematycznym treningiem. Wpływa to w dużym stopniu na rozluźnienie, rozciągnięcie i wzmocnienie gorsetu mięśniowego, gdyż wyćwiczone mięśnie wspierają kręgosłup i znacząco przyczyniają się do korekty postawy. Ważną kwestią jest samokontrola i obserwacja przyjmowanej pozycji, aby w razie konieczności natychmiast ją poprawić.

Krok drugi : Redukcja nadwagi

Na stałe przeciążenie kręgosłupa wpływają także zbędne kilogramy, które w krótszym lub dłuższym czasie prowadzą do wad postawy i uszkodzeń kręgów oraz dysków. Jeśli chory nie pozbędzie się nadwagi, to terapia może nie przynieść pożądanych skutków. Często zaleca się kurację w klinice lub sanatorium, gdyż w warunkach, gdzie jest się pod stałym nadzorem specjalisty, można zredukować wagę szybciej i skuteczniej. Kurację odchudzającą można przeprowadzić też samemu, ale tylko w przypadku, gdy nadwaga jest niewielka (10-20% ponad normą).


Podstawą takiej kuracji jest dieta, której dziennie dawka kalorii powinna wynosić 1000 – 1500 kcal. Dieta taka powinna być bogata w surowe warzywa i owoce, które dostarczają niewiele kalorii, są sycące i przy okazji zapewniają organizmowi dużą ilość składników odżywczych. Podczas takiej terapii dobrze jest też zrezygnować z mięsa. Ważnym elementem kuracji jest nie tylko dieta, ale i całkowita zmiana nawyków żywieniowych, ponieważ chorzy często wracają do tych starych powodując, że wracają do starej wagi. Zmiana nawyków związana jest z przejściem na niskokaloryczną żywność pełnowartościową., ograniczeniem spożywanego tłuszczu i rezygnacją z wszelkiego rodzaju używek.


Krok trzeci : Masaże lecznicze

Masaże lecznicze są dobrą opcją dla cierpiących na chroniczne bóle pleców i stawów. Poleca się różnego rodzaju metody terapeutyczne, a jedną ze skuteczniejszych jest dynamiczna terapia manualna kręgosłupa metodą Dorna. Stosowana jest w chronicznych bólach związanych ze złą postawą. Opiera się na założeniu, że podstawą zdrowych pleców są równe kończyny dolne, prawidłowo ustawiona miednica oraz kręgosłup pozbawiony blokad. Terapia to pozwala na ich prawidłowe ułożenie.

Innym rodzajem leczenia jest metoda Braussa, stosowana najczęściej po zakończeniu terapii Dorna. Jest to delikatny masaż, który umożliwia dotarcie do głębokich mięśni przykręgosłupowych. Rozciąga delikatnie kręgosłup, przywracając mu elastyczność.

Krok czwarty : Zmienić łóżko

Jeżeli mamy źle skonstruowane łóżko, możemy przyspieszyć zmiany w kręgach lub dyskach i znacznie pogorszyć stan kręgosłupa. Sygnałem ostrzegawczym, że łóżko jest nieodpowiednie, są bóle pleców, karku i głowy, szczególnie nasilone rano – w ciągu dnia natomiast, znikają. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór zarówno łóżka, jak i materaca czy nawet poduszek.


Krok piąty : Zmiana obuwia i odzieży

Zapobieganie i terapia zwyrodnień kręgów oraz dysków nie będą pełne, jeśli nie naprawi się błędów w odpowiednim doborze odzieży i obuwia. Jeśli chodzi o buty, muszą być dobrze dopasowane do stopy, a więc nie powinny być ani za ciasne, ani za luźne. W przypadku pań, szpilki  trzeba odstawić w kąt i wybrać płaską podeszwę, do 4 cm wysokości. Pomoże to zapobiec nieprawidłowemu ustawieniu miednicy. Wysokie obcasy można ubrać jedynie okazjonalnie – nie wolno ich nosić często, gdyż sprzyja to uszkodzeniem kręgosłupa lędźwiowego. Podeszwy z kolei, powinny być miękkie i elastyczne, aby dobrze amortyzowały kroki i żeby stopa nie była usztywniona.

Odzież również powinna być dobrze dopasowana i nie może krępować ruchów, gdyż powoduje to nieodpowiednie ustawienie kręgosłupa. 


Autor:

Paulina Poznańska

Komentarze do: Metody terapeutyczne przy chronicznych bólach pleców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz