Szukaj

Metody leczenia chorób żylnych

Podziel się
Komentarze0

Żylaki, jeśli nękają nasze mamy, w końcu dotkną i nas. Nie ma jednak powodów do paniki – jest mnóstwo sposobów na ich wyleczenie, począwszy od dobrej diety, kończąc na zabiegach chirurgicznych. Sprawdź, jak leczyć swoje żyły!

Metody leczenia chorób żylnych

Co to właściwie są żylaki?

Żylaki to trwałe poszerzenie żył powierzchniowych występujące w kończynach dolnych. Ich powstawanie ma związek z nieprawidłowo pracującymi zastawkami, które mają za zadanie zapobieganie cofaniu się krwi płynącej do serca. Jeśli taka zastawka nie działa prawidłowo, wtedy krew cofa się do żył i gromadzi w pewnych miejscach, powodując rozciąganie naczyń krwionośnych.

Jedną z ważniejszych przyczyn jest również występowanie mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych.

Powoduje to problemy nie tylko estetyczne, ale także zdrowotne, ponieważ żylaki mogą powodować ból i obrzęki, a również i zmiany skórne lub owrzodzenia.

Możliwe przyczyny powstawania żylaków to np. długie przebywanie w pozycji stojącej, na które szczególnie narażone są pewne zawody, takie jak fryzjer, chirurg, nauczyciel itp. Również brak aktywności fizycznej, otyłość, bądź ciąża niekorzystnie wpływają na kondycję naszych żył. Istotne znaczenie mają także wspomniane we wstępie czynniki genetyczne, podobnie jak złe krążenie oraz niezdrowe odżywianie połączone z nieprawidłowym trawieniem.

Terapia uciskowa

Jest to terapia nie zakładająca pomocy chirurga. Polega ona na wykorzystaniu opaski lub pończochy uciskowej. W rozszerzonych żyłach krew płynie wolno i nierówno, co przyczynia się do zwiększenia ciśnienia krwi w żyłach, przez co płyn i substancje białkowe przeciskają się do tkanek.

Jeśli natomiast uciśniemy tkankę z zewnątrz to żyły zyskają znów swój dawny przekrój, a praca zastawek wróci do normy. Zwiększy się przepływ krwi w żyłach i jednocześnie zmniejszy się ciśnienie. Woda tworząca obrzęki zostanie odprowadzona, więc opuchlizny znikną.

Opaska powinna być tak dobrana, by największy ucisk przypadał na stopę i kostkę i był coraz lżejszy stopniowo wzdłuż nogi. W ten sposób krew i obrzęki będą poruszać się w górę, w kierunku serca.


Metoda ta jednak uzyskuje pożądane efekty, gdy jest stosowana systematycznie. Opaska powinna być zakładana rano, przed wstaniem z łóżka.

Metody chirurgiczne

Przy zaawansowanej chorobie żylaków ich operacyjne usunięcie jest najlepszym wyjściem. Daje ono długotrwały efekt leczniczy. Zwykle takie operacje można podzielić na 5 kategorii:
  • podwiązanie żyły odpiszczelowej,
  • podwiązanie i usunięcie żyły odpiszczelowej,
  • podwiązanie żyły odstrzałkowej,
  • podwiązanie i wyciągnięcie żyły odstrzałkowej,
  • podwiązanie żył przeszywających.

Te nazwy nie mówią jednak wiele przeciętnemu Kowalskiemu, a jedynie rodzą w jego głowie pytanie: gdzie płynie krew, jeśli zostanie podwiązana lub usunięta żyła?

Około 90% krwi w kończynach dolnych przepływa żyłami głębokimi (niewidocznymi przez skórę), a 10% żyłami powierzchniowymi. Kiedy utworzą się żylaki, system żył powierzchniowych się powiększa i gromadzi więcej krwi niż zazwyczaj. Usunięcie żyły powierzchniowej spowoduje więc powrót do stanu przedchorobowego, kiedy to większość krwi płynie żyłami głębokimi.


Operacje tego typu nie są niebezpieczne, zwłaszcza, jeśli trafimy na doświadczonego chirurga. Nie grożą one krwotokiem, ale niosą ze sobą typowe zagrożenie wynikające z takich zabiegów jak: cukrzyca, nadciśnienie bądź choroby układu krążenia.

Metoda obliteracyjna

Jest to metoda pozwalająca na nieoperacyjne zamknięcie światła rozszerzonej żyły. Polega ona na wstrzyknięciu środka powodującego zapalenie żył, a następnie na nogi nakłada się opaskę  uciskową. Skutek jest taki sam jak operacyjne usunięcie żyły.

Kontrolowane zapalnie trwa od 1 do 2 tygodni, jednak niejednokrotnie zabieg należy powtórzyć. Jeden żylak wymaga paru zabiegów obliteracyjnych.

Tę metodę stosuje się również pooperacyjnie dla zabezpieczenia, żeby zamknąć ewentualne pozostałe żyły. Najczęściej stosowanymi środkami do tego zabiegu są jod, związki sodu oraz polidocanol. Związek podrażniający żyły dobiera się w zależności od wielkości żylaków.

Dieta przeciwżylakowa

Niezależnie od podjętego leczenia, warto jest uzupełnić swoją dietę  w produkty, które pozytywnie wpływają na elastyczność tkanek oraz wspomagają krążenie.
Postaraj się jeść dużo produktów roślinnych o dużej zawartości błonnika i przeciwutleniaczy, bo wspomagają one tkanki. Dobrze podziała również czarna jagoda, ponieważ wzmacnia ona ściany żył i naczynia włosowate. Herbata z pokrzyw natomiast uelastycznia żyły.

Parę dodatkowych wskazówek:

  • postaraj się często zmieniać pozycję, nie pozostawaj w ten samej przez kilka godzin,
  • nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami, ponieważ utrudnia to krążenie,
  • regularnie uprawiaj jakąś aktywność fizyczną, nie musi to być wielki wysiłek, wystarczy półgodzinny spacer co dwa dni,
  • pod koniec dnia możesz spędzić parę minut leżąc na podłodze z nogami opartymi o krzesło bądź łóżko,
  • co najmniej raz na tydzień podczas kąpieli zafunduj sobie masaż nóg. Możesz to zrobić gąbką i żelem pod prysznic albo rękami i oliwką do ciała. Postaraj się wspomóc krążenie w nogach.


Opracowała:

Alicja Dusza

Komentarze do: Metody leczenia chorób żylnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz