Szukaj

Marihuana może powodować paranoje

Podziel się
Komentarze0

W składzie marihuany naukowcy odkryli substancje, mogące prowadzić do paranoi. Zespół badawczy, kierowany przez prof Daniel Freeman, z Uniwersytetu Oxford w Wielkiej Brytanii, niedawno opublikował swoje odkrycia w czasopiśmie Schizofrenia Bulletin.

Marihuana jest substancją, wytwarzaną z rośliny Cannabis sativa lub Cannabis indica. Głównym jej składnikiem czynnym jest delta-9-tetrahydrokannabinol (THC), odpowiedzialny za większość objawów psychologicznych tego leku, takich jak halucynacje i urojenia.

Naukowcy sugerują, że THC - główny aktywny składnik marihuany – zmienia percepcję, prowadząc do paranoidalnych odczuć wśród jej konsumentów.
Już wcześniejsze badania wykazały, że zażywanie marihuany może wywołać paranoję. Profesor Freeman zbadał wpływ THC na grupie 121 uczestników w wieku 21-50 lat. Wszyscy uczestnicy mieli już wcześniej do czynienia z marihuaną i nie odnotowano u nich zaburzeń psychicznych.

Dwóm trzecim uczestników wstrzyknięto THC, w dawce równoważnej mocnemu skrętowi, zaś jednej trzeciej wstrzyknięto placebo. Wyniki badania wykazały, że wśród uczestników, którzy wstrzyknięto THC, u około 50% wystąpiły paranoiczne myśli, w porównaniu z 30% uczestników, którym podano placebo. Zauważyli również, że wraz ze zniknięciem substancji z krwiobiegu, uczucie paranoi zmniejszało się.

THC wywoływało również niepokój, zmieniało nastroju, zwiększało negatywne myślenie o sobie, a także powodowało zmiany w percepcji – według sprawozdania „Odgłosy były głośniejsze, a chmury jaśniejsze” – zmieniło się również ich postrzeganie czasu. Za pomocą analizy statystycznej, naukowcy odkryli, że być może to te negatywne odczucia, powodują paranoję wśród konsumentów marihuany.

Profesor Freeman zauważa jednak, że choć badanie dostarcza wielu informacji na temat natychmiastowych skutków marihuany, nie bierze pod uwagę długotrwałych skutków uzależnienia od niej, stąd nie musi ono mieć wpływu na wymiar sprawiedliwości i obecne przepisy.

Komentarze do: Marihuana może powodować paranoje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz