Szukaj

Malaria: dlaczego tradycyjne lekarstwo chińskie jest skuteczne

Podziel się
Komentarze0

Badacze z amerykańskiego instytutu Scripps Research Institute wykazali po raz pierwszy, w jaki sposób działa tradycyjne chińskie lekarstwo, używane już od 2000 lat przeciwko malarii. Prace opublikowano w przeglądzie Nature. Chodzi tutaj o ekstrakt z korzenia hortensji Chang Shan, która rośnie w Nepalu i w Tybecie.Aktywnym związkiem tego ekstraktu jest febrifugina, i to właśnie nad nią pochylili się naukowcy amerykańscy.

Prace pokazały, w jaki sposób pochodna syntetyczna febrifuginy, halofuginogen, bierze udział w procesie biologicznym pozwalającym organizmowi na syntezowanie protein, których potrzebuje.

Nie pozwala przede wszystkim na produkcję złych komórek Th17, które odgywają rolę w chorobach antyzapalnych. Jednocześnie podtrzymuje produkcję dobrych komórek Th17, które chronią przed infekcją.


Dr Paul Schimmel, jeden z autorów badania, mówi: nasze prace rozwiązały ponad 2000-letnią tajemnicę, która dotyczy mechanizmu działania leku używanego do leczenia gorączek związanych z malarią.

Zdolności Chang Shan (Dichroa febrifuga) do zwalczania gorączek można wyjaśnić interferencją między febrifuginą i procesami molekularnymi, które pozwalają pasożytowi malarii na utrzymanie się w krwi zarażonego.

Halofuginon był badany już w 2009 roku. Odkryto wtedy, że ma on zdolności zapobiegania niektórym odpowiedziom odpornościowym, ale mechanizm jego działania pozostawał niejasny.

Substancja też była używana w próbach klinicznych nad lekami przeciwko rakowi. Badacze oceniają, że molekuła ta w przyszłości znajdzie zastosowanie w nowych lekach przeciwko wielu chorobom.

Komentarze do: Malaria: dlaczego tradycyjne lekarstwo chińskie jest skuteczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz