Szukaj

Kwas hialuronowy nieskuteczny w leczeniu artrozy kolana

Podziel się
Komentarze0

Artroza kolana, zwana też gonartrozą, to choroba charakteryzująca się zużyciem tkanki chrzęstnej, czyli tkanki pokrywającej staw kolanowy. Chrząstka ta jest bardzo wrażliwa i łatwo się zużywa. W dodatku prawie w ogóle się nie zabliźnia.I to właśnie dlatego artroza jest chorobą postępującą, dotykającą głównie osób starszych albo osób, których stawy są przeciążone.

U pacjentów cierpiących na artrozę kolana leczenie bólu polega na zażywaniu środków przeciwbólowych.

Lekarze często też przepisują zastrzyki z kwasu hialuronowego podawane do stawów, gdyż uważa się, że kwas ten chroni stawy, zwiększając lepkość płynu synowialnego i zwiększając elastyczność chrząstki.


Ostatnie badanie, opublikowane w Prescrire, zadaje kłam tym twierdzeniom. Autorzy artykuły porównali bowiem leczenie gonartrozy kwasem hialuronowym z leczeniem za pomocą placebo u ok. 12 500 pacjentów.

Rezultaty analizy pokazują, że efekt przeciwbólowy tego pierwszego jest słaby, a terapia generalnie jest mało skuteczna, niezależnie od długości leczenia i liczby zastrzyków.

Wcześniejsze badania także doszły do takich wniosków. Co gorsza, uczestnicy badania donosili także o reakcjach miejscowych po podaniu zastrzyku z kwasu hialuronowego do stawu, takich jak długo utrzymujący się ból i wylew w kolanie. Odnotowano także utratę autonomii, hospitalizacje oraz inne ciężkie zaburzenia wymagające interwencji lekarskiej.

Komentarze do: Kwas hialuronowy nieskuteczny w leczeniu artrozy kolana

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz