Szukaj

Krioterapia - leczenie zimnym powietrzem

Podziel się
Komentarze0

Krioterapia zajmuje się leczeniem za pomocą niskich temperatur, które mogą spaść nawet do -160° C. Istnieją dwa rodzaje krioterapii: miejscowa i ogólna. W artykule zostały przedstawione zalety, wskazania i przeciwskazania do stosowania zabiegu krioterapii.

Krioterapia - leczenie zimnym powietrzem

Początki krioterapii

Historia tego leczenia jest bardzo długa. Leczenie zimnem po raz pierwszy zostało zastosowane przez starożytnych Egipcjan. Nawet Hipokrates wydawał zalecenia, że warto wyziębiać ciało w celu zmniejszenia obrzęku, krwawienia i bólu.

W XIX wieku nastąpił znaczny rozwój w krioterapii. Przyczynili się do tego fizycy dzięki swoim odkryciom. Chodzi tutaj o możliwość skraplania takich związków chemicznych jak dwutlenek węgla, azot, tlen, powietrze i wodór.

Na początku XX wieku powstała nauka nosząca nazwę kriobiologin. Zajmowała się ona badaniem wpływu temperatur zamrażających na zmiany w komórkach i tkankach. W tym samym czasie rozpoczęło się leczenie zmian dermatologicznych oraz nowotworów powierzchniowych za pomocą chłodziw płynnych.

Krioterapię ogólną zaczęto stosować w latach 70. XX wieku.

Jak działa krioterapia?

W wyniku oddziaływania ekstremalnie niskich temperatur dochodzi do reakcji obronnej organizmu. Naczynia krwionośne zaczynają się kurczyć i spowalnia się przepływ krwi wraz z przemianą materii. Potem obrona organizmu sprawia, że  naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać i zwiększa się przepływ krwi. Dzięki temu komórki w ciele zyskują większe ilości tlenu, składników odżywczych i substancji przeciwzapalnych niż ma to miejsce zazwyczaj. Krioterapia sprawia, że mięśnie zostają rozluźnione, przemiana materii przyśpieszona, a układ odpornościowy może pracować na zmaksymalizowanych obrotach.

Zobacz również:

Krioterapia miejscowa

Inaczej nazywana jest jako kriodestrukcja. Polega ona na używaniu specjalnego aplikatura, zawierającego bardzo niską temperaturę, który jest przykładany do różnych miejsc chorobowych znajdujących się na skórze. W wyniku tego zabiegu zawartości komórek zamarza i pękają błony biologiczne. Konsekwencją tego jest zniszczona tkanka.

Krioterapia ogólna

Polega ona na tym, ze całe ciało jest poddawane działaniu bardzo niskich temperatur. Temperatury te wahają się od -160° C do -100° C. Działanie niskich temperatur na organizm jest bardzo krótkie i nigdy nie trwa dłużej niż 3 minty. Krioterapia ogólna inaczej zwana jest również kriostymulacją. Do aplikacji za pomocą niskich temperatur dochodzi w kriokomorach i kriokabinach.

Możliwe korzyści po skorzystaniu z kriostymulacji:

 • wzmocnione kości i mięśnie;
 • zlikwidowane obrzęki;
 • zwiększone wydzielanie endorfin;
 • lepsze ukrwienie skóry;
 • przyśpieszone złuszczanie się naskórka;
 • uśmierzone bóle.

Wskazania i przeciwwskazania do krioterapii

Krioterapia idealnie nadaje się w leczeniu schorzeń związanych z narządami ruchu, takimi jak zwichnięcia lub reumatoidalne zapalenie stawów. Przyczynia się również do lepszego stanu zdrowia w zetknięciu z chorobami neurologicznymi, np. ostrym zapaleniem nerwów lub stwardnieniem rozsianym.

Z drugiej strony nie stosuje się krioterapii, jeśli pacjent cierpi na takie dolegliwości jak:

 • duża niedokrwistość;
 • nietolerancja zimna;
 • choroby serca;
 • zakrzepy żylne;
 • przebyte zatory.

Komentarze do: Krioterapia - leczenie zimnym powietrzem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz