Szukaj

Krioterapia - leczenie zimnym powietrzem

Podziel się
Komentarze0

Krioterapia zajmuje się leczeniem za pomocą niskich temperatur, które mogą spaść nawet do -160° C. Istnieją dwa rodzaje krioterapii: miejscowa i ogólna. W artykule zostały przedstawione zalety, wskazania i przeciwskazania do stosowania zabiegu krioterapii.

Krioterapia - leczenie zimnym powietrzem

Początki krioterapii

Historia tego leczenia jest bardzo długa. Leczenie zimnem po raz pierwszy zostało zastosowane przez starożytnych Egipcjan. Nawet Hipokrates wydawał zalecenia, że warto wyziębiać ciało w celu zmniejszenia obrzęku, krwawienia i bólu.

W XIX wieku nastąpił znaczny rozwój w krioterapii. Przyczynili się do tego fizycy dzięki swoim odkryciom. Chodzi tutaj o możliwość skraplania takich związków chemicznych jak dwutlenek węgla, azot, tlen, powietrze i wodór.

Na początku XX wieku powstała nauka nosząca nazwę kriobiologin. Zajmowała się ona badaniem wpływu temperatur zamrażających na zmiany w komórkach i tkankach. W tym samym czasie rozpoczęło się leczenie zmian dermatologicznych oraz nowotworów powierzchniowych za pomocą chłodziw płynnych.

Krioterapię ogólną zaczęto stosować w latach 70. XX wieku.

Jak działa krioterapia?

W wyniku oddziaływania ekstremalnie niskich temperatur dochodzi do reakcji obronnej organizmu. Naczynia krwionośne zaczynają się kurczyć i spowalnia się przepływ krwi wraz z przemianą materii. Potem obrona organizmu sprawia, że  naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać i zwiększa się przepływ krwi. Dzięki temu komórki w ciele zyskują większe ilości tlenu, składników odżywczych i substancji przeciwzapalnych niż ma to miejsce zazwyczaj. Krioterapia sprawia, że mięśnie zostają rozluźnione, przemiana materii przyśpieszona, a układ odpornościowy może pracować na zmaksymalizowanych obrotach.

Krioterapia miejscowa

Inaczej nazywana jest jako kriodestrukcja. Polega ona na używaniu specjalnego aplikatura, zawierającego bardzo niską temperaturę, który jest przykładany do różnych miejsc chorobowych znajdujących się na skórze. W wyniku tego zabiegu zawartości komórek zamarza i pękają błony biologiczne. Konsekwencją tego jest zniszczona tkanka.

Krioterapia ogólna

Polega ona na tym, ze całe ciało jest poddawane działaniu bardzo niskich temperatur. Temperatury te wahają się od -160° C do -100° C. Działanie niskich temperatur na organizm jest bardzo krótkie i nigdy nie trwa dłużej niż 3 minty. Krioterapia ogólna inaczej zwana jest również kriostymulacją. Do aplikacji za pomocą niskich temperatur dochodzi w kriokomorach i kriokabinach.

Możliwe korzyści po skorzystaniu z kriostymulacji:

 • wzmocnione kości i mięśnie;
 • zlikwidowane obrzęki;
 • zwiększone wydzielanie endorfin;
 • lepsze ukrwienie skóry;
 • przyśpieszone złuszczanie się naskórka;
 • uśmierzone bóle.

Wskazania i przeciwwskazania do krioterapii

Krioterapia idealnie nadaje się w leczeniu schorzeń związanych z narządami ruchu, takimi jak zwichnięcia lub reumatoidalne zapalenie stawów. Przyczynia się również do lepszego stanu zdrowia w zetknięciu z chorobami neurologicznymi, np. ostrym zapaleniem nerwów lub stwardnieniem rozsianym.

Z drugiej strony nie stosuje się krioterapii, jeśli pacjent cierpi na takie dolegliwości jak:

 • duża niedokrwistość;
 • nietolerancja zimna;
 • choroby serca;
 • zakrzepy żylne;
 • przebyte zatory.

Komentarze do: Krioterapia - leczenie zimnym powietrzem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz