Szukaj

Kości mają znaczenie dla rozwoju mózgu

Podziel się
Komentarze0

Osteokalcyna to hormon produkowany przez tkankę kostną. Znajdujemy go w zębinie i w kościach. Jego zadaniem jest sprzyjanie utwardzaniu wapnia. Wiemy też, że odgrywa rolę w modelowaniu szkieletu, jak również dla płodności męskiej.Nowe badanie pokazuje, że osteokalcyna ma też znaczenie dla rozwoju mózgu.

W 2007 roku jeszcze odkryto właściwości hormonalne osteokalcyny, dlatego naukowcy University of Columbia postanowili przyjrzeć się temu z bliska.

Dr Karsenty ze swoim zespołem odkryła dzięki temu, że molekuła ta ma znaczenie dla rozwoju mózgu, gdyż sprzyja produkcji nowych neuronów i stymuluje syntezę neuroprzekaźników.

Do gry wchodzi dwukrotnie: w życiu płodowym i tuż po narodzeniu.

Dr Karsenty mówi: - Często wydaje nam się, że to mózg wpływa na inne części ciała i narządy. Nasze odkrycie pokazuje, że mózg może być również odbiorcą sygnałów, które przychodząc z zewnątrz, na przykład z kości.

Aby dotrzeć do tych wniosków, naukowcy posłużyli się mysimi płodami, które pozbawili osteokalcyny. Po narodzeniu okazało się, że hipokampy w mózgach myszy były w zaniku, a zwierzęta miały problemy z pamięcią.

Poza tym gryzonie były też bardziej niespokojne i zdeprymowane niż inne.

Dr Karsenty planuje przeprowadzić dodatkowe badania w tej dziedzinie.

Mówi: - Mamy zamiar podążać tym tropem, aby przekonać się, czy stymulacja produkcji tego hormonu może zapobiec rozwojowi niektórych chorób mózgu.

Komentarze do: Kości mają znaczenie dla rozwoju mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz