Szukaj

Konopie indyjskie na złagodzenie sztywnienia mięśni w stwardnieniu rozsianym

Podziel się
Komentarze0

Według niedawno opublikowanych badań, ekstrakty konopi mogą zmniejszyć ból związany z procesem sztywnienia mięśni u osób ze stwardnieniem rozsianym (SM). Prawie 90% chorych na stwardnienie rozsiane cierpi w jakimś momencie swego życia na sztywność mięśni. Objaw ten powoduje realną niesprawność i mocno wpływa na jakość życia pacjentów i ich rodzin. Aby spróbować zwalczyć tego typu zesztywnienia stawów, w okresie trzech miesięcy na 279 chorych w Wielkiej Brytanii przeprowadzono testy trzeciej fazy (ostatni etap przed zatwierdzeniem nowego leku), jak czytamy w raporcie w Medical Journal of Neurology.

Podczas badań pacjentów podzielono na dwie grupy, z których jedna otrzymywała proporcjonalne dawki tetrahydrokannabinolu (THC), wyciągu z konopi indyjskich, a druga placebo.

Dawkę THC regularnie zwiększano od 2,5 mg do 25 mg po 15 dniach. Następnie maksymalna dawka utrzymywana była do ostatniego dnia testów. Na koniec badań, stwierdzono, że 29,4% pacjentów przyjmujących THC w postaci tabletek zgłaszało stłumienie sztywności mięśni w stosunku do 15,7% grupy kontrolnej.


Efekty te były zauważalne już po miesiącu, co objawiało się także złagodzeniem bólu i poprawą jakości snu.

Nasze wyniki potwierdzają rezultaty dwóch innych badań, które charakteryzowały się znacznym zmniejszeniem spastyczności [przyp. tłum: nadmiernym wzrostem napięcia mięśni] u pacjentów leczonych wyciągiem konopi indyjskich, stwierdzają autorzy badania, którym kierował Peter John Zajicek.

Według naukowców cytowanych przez AFP, poprawa była szczególnie znacząca w pacjentów, którzy nie otrzymywali leków rozkurczowych.

Wskaźnik odpowiedzi pozytywnych na terapię wynosił 40% u pacjentów, którym aplikowano ekstrakty konopi. Jednakże, były również zgłaszane problemy jelitowe i zaburzenia układu nerwowego, jako efekt uboczny stosowania nowego leku.

Naukowcy mają zatem nadzieję, że dotychczasowe wyniki będą podstawą do kontynuowania dalszych prac nad THC.Komentarze do: Konopie indyjskie na złagodzenie sztywnienia mięśni w stwardnieniu rozsianym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz