Szukaj

Komórki macierzyste: nowe rozwiązanie problemów z tarczycą

Podziel się
Komentarze0

Rekonstrukcja gruczołu tarczycy za pomocą embrionalnych komórek macierzystych, przeprowadzona przez naukowców z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, zakończyła się sukcesem. Choć na razie eksperyment przeprowadzony był na myszy, to i tak to osiągnięcie otwiera nowe możliwości wykorzystania komórek pluripotencjalnych.Francesco Antonica, jeden z naukowców biorących udział w badaniu potwierdza, że badaczom z Uniwersytetu, współpracującym z grupą prowadzoną przez Sabinę Castagliola z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych w dziedzinie Biologii Molekularnej i Człowieka, udało się wyhodować in vitro pierwszą tkankę tarczycy.

Dodaje też, że wykorzystali oni naturalną zdolność komórek macierzystych do różnicowania się w dowolny typ komórek organizmu ludzkiego.

Jak podaje Agence France-Presse, naukowcy musieli wykonać wiele prób zanim odnaleźli dobry kierunek badań, który pozwolił im na przekształcenie komórek macierzystych w zdrową tkankę tarczycową produkującą hormony.


Antonica wyjaśnia, że eksperyment przeprowadzony na myszy pozbawionej tego gruczołu dowodzi, iż przeszczepiona tkanka jest w stanie skutecznie produkować hormony regularnie przez długi okres, nawet jeśli gryzoń nie ma już problemu z niedoczynnością tarczycy.

Ta metoda mogłaby w przyszłości być wykorzystywana u ludzi, po to by rozwiązywać problemy hormonalne związane ze złym rozwojem lub niektórymi dysfunkcjami gruczołu, bo jak twierdzą badacze, przeszczep tkanki tarczycy wyprodukowanej z komórek macierzystych mógłby wznowić produkcję hormonów, rozwiązać problem niedoczynności, a nawet wyleczyć raka.

Teraz naukowcy będą zajmować się odtworzeniem rezultatów badania na embrionalnych komórkach macierzystych człowieka lub na komórkach macierzystych pluripotencjalnych, pobranych z komórek skóry.

Te ostatnie mają taką samą zdolność do różnicowania się jak komórki embrionalne dzięki pracom w dziedzinie inżynierii genetycznej. To właśnie za ich stworzenie tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny przyznano Japończykowi Shinya Yamanaka.

Komentarze do: Komórki macierzyste: nowe rozwiązanie problemów z tarczycą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz