Szukaj

Kobiety: zmarszczki mogą przepowiedzieć ryzyko złamań

Podziel się
Komentarze0

Według pewnego badania amerykańskiego, obfitość oraz głębokość zmarszczek na twarzy oraz na szyi kobiet, mogą pozwolić na przepowiedzenie ryzyka złamań kości. Czy jesteś zagrożona złamaniem kości?Jeśli jesteś kobietą w wieku powyżej 50 lat, badacze amerykańscy z Uniwersytetu w Yale sugerują ci przeprowadzenie badania zmarszczek, które pozwoli uzyskać odpowiedź.

Ich zdaniem, poziom protein zawartych w skórze jest związany z poziomem protein w kościach, a w konsekwencji – jeśli twarz oraz szyja kobiet są bardzo głęboko naznaczone, przedstwia to ryzyko złamania kości.

Aby dotrzeć do takich wniosków, badacze przestudiowali w ramach próby klinicznej, która zresztą w dalszym ciągu trwa w Stanach Zjednoczonych, 114 kobiet w okresie menopauzy (u których ostatnia menstruacja była conajmniej trzy lata temu), donosi AFP.


Skóra tych kobiet  została przebadana w 11 punktach twarzy oraz szyi, a następnie masa oraz gęstość kości została zmierzona przy pomocy echografii oraz promieni X.

Odkryliśmy, że kiedy zmarszczki stają się liczniejsze i bardziej głębokie, było to związane z utratą gęstości kości u uczestniczek badania, wyjaśniła pani Lubna Pal, profesor położnictwa, ginekologii oraz płodności na fakultecie medycyny Uniwersytetu Yale, cytowana przez Agence France Presse.

Im liczniejsze są zmarszczki, tym mniejsza jest gęstość kości, niezależnie od wieku i innych czynników wpływajacych na masę kości.

Jest to odkrycie, które może pozwolić lekarzom na identyfikację ryzyka złamań u kobiet w okresie menopauzy, poprzez prostą obserwację wizualną, bez konieczności przechodzenia przez kosztowne testy, cieszy się badaczka.

Komentarze do: Kobiety: zmarszczki mogą przepowiedzieć ryzyko złamań

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz