Szukaj

Kac wpływa na twoje zdolności intelektualne

Podziel się
Komentarze0

Badacze brytyjscy z University of Keele udowadniają, że efekty pijaństwa utrzymują się o wiele dłużej, niż nam się wydaje, a najbardziej cierpi na tym mózg i jego zdolności intelektualne, nawet po tym, kiedy już wytrzeźwiejemy. Według tych prac, już jedna noc nadmiernego picia zmniejsza nasze zdolności umysłowe.Dr Lauren Owen mówi: - Większość ludzi dobrze wie, co to znaczy kac. Mdłości, wymioty, zawroty głowy, suchość w ustach. Ale objawy kaca nie są tylko i wyłącznie fizjologiczne, ponieważ dotykają także naszego funkcjonowania poznawczego i nastroju, co może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji w życiu codziennym.

Wiele badań naukowych do tej pory pochyliło się jedynie nad skutkami picia alkoholu, ale skutki kaca samego w sobie są zdecydowanie pomijane przez uczonych.

Dr Owen dodaje: - Najbardziej cierpi nasza pamięć robocza. Odkryliśmy to, mierząc różne funkcje poznawcze u naszych uczestników, przy pomocy serii testów neuropsychologicznych.


Wstępne rezultaty pozwoliły zaobserwować, że kac najbardziej odbija się na pamięci roboczej, czyli tej, od której zależy nasza zdolność do przechowywania informacji i manipulowania nimi.

Pamięć robocza pozwala nam także na wykonywanie dwóch czynności w jednym czasie, na zapamiętanie numeru, na udanie się w kierunku określonego punktu, na obliczanie w pamięci.

Rezultaty uzyskane przez Brytyjczyków potwierdzają, iż u osób, które mają kaca, wydajność pamięci roboczej spada o 5 – 10%, a ilość popełnianych błędów rośnie o 30%.

Czas reakcji także ulega spowolnieniu. Ludzie w wieku 20 lat, po nadmiernej konsumpcji alkoholu, mają czas reakcji charakterystyczny dla ludzi po 40 roku życia.

Dr Owen podsumowuje: - Dane te są wstępne, ale stwierdziliśmy, że istnieją statystycznie znaczące różnice w testach neuropsychologicznych między ludźmi „na kacu” i ludźmi trzeźwymi. Jednakże całkowitego rozmiaru tych efektów nie znamy jeszcze, gdyż nie mamy wszystkich danych.

Komentarze do: Kac wpływa na twoje zdolności intelektualne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz