Szukaj

Jeśli ograniczysz czas spędzany na siedząco do 3 godzin dziennie, możesz przedłużyć swoje życie o 2 lata

Podziel się
Komentarze0

A skrócenie oglądania telewizji do mniej niż 2 godziny dziennie może dodać kolejne 1,4 roku. Ograniczenie ilości czasu, który codziennie spędzamy siedząc do mniej niż 3 godziny może zwiększyć długość życia dorosłych Amerykanów o dodatkowe 2 lata, wynika z analizy badań opublikowanej w czasopiśmie internetowym BMJ Open.Skrócenie oglądania telewizji do mniej niż 2 godzin dziennie może zaś przedłużyć życie o prawie 1,4 lat.

Kilka wcześniejszych badań łączyło czas spędzany na siedząco i/lub na oglądaniu telewizji z takimi problemami zdrowotnymi jak cukrzyca lub nawet śmierć z powodu chorób serca czy udaru mózgu.

Naukowcy wykorzystali dane zebrane przez Narodowy Test Odżywiania i Stanu Zdrowia (NHANES) przeprowadzony w 2005/6 i 2009/10, aby obliczyć ilość czasu, jaki dorośli Amerykanie spędzają dziennie przed telewizorem oraz w pozycji siedzącej.

NHANES regularnie bada dużą i reprezentatywną grupę obywateli Stanów Zjednoczonych w temacie różnych aspektów zdrowia i stylu życia.

Przeszukano bazę danych MEDLINE, wybierając z niej opublikowane badania na temat czasu spędzanego w pozycji siedzącej i różnych przyczyn zgonów. Następnie zestawiono ze sobą dane z pięciu odpowiednich badań z udziałem prawie 167.000 osób dorosłych. Baza danych została wówczas przeanalizowana ponownie pod kątem wieku i płci.


W dalszej kolejności użyto tych danych oraz liczb z NHANES, aby wybrać przypisaną część populacji (ang. population attributable fraction – PAF) - oszacowanie teoretycznych skutków wpływu czynników ryzyka na populację, a nie na pojedynczą osobę - do obliczenia liczby zgonów powiązanych z czasem spędzonym w pozycji siedzącej.


Procent populacji dla zgonów z jakiegokolwiek powodu związanego z siedzeniem i oglądaniem telewizji był odpowiednio 27% i 19%.

Analiza długości życia wskazuje na to, że zmniejszenie ilość czasu spędzanego codziennie na siedząco do trzech godzin może dodać dwa lata do długości życia.

Również ograniczenie czasu spędzanego na oglądaniu telewizji do dwóch godzin dziennie mogłoby przedłużyć życie o dodatkowe 1,38 lat.

Autorzy podkreślają, że ich analiza wskazuje raczej na związek przyczynowy, a nie jest przeprowadzeniem dowodu. Jednakże nawiązują do faktów pokazujących szkodliwy wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie.

Przestrzegają też, że ich odkrycie nie powinno być interpretowane jako twierdzenie, że ktoś, kto prowadzi bardziej siedzący tryb życia, może spodziewać się żyć dwa lub 1,4 roku mniej niż ktoś, kto jest bardziej aktywny.

Napisali: Wyniki tego badania wskazują, że wydłużony czas spędzany na siedząco i oglądanie telewizji może mieć potencjalny wpływ na obniżenie średniej długości życia w USA.

Następnie podsumowali: Biorąc pod uwagę, że wyniki obiektywnego monitorowania czasu na siedząco podczas NHANES wykazały, że dorośli spędzają średnio 55% dnia siedząc, należy spowodować znaczące zmiany w zachowaniu całej populacji, aby podnieść oczekiwaną długość życia.
Dalsze badania są wymagane, zanim ustalimy zalecenia dotyczące bezpiecznej ilości czasu spędzanego na siedząco.

Komentarze do: Jeśli ograniczysz czas spędzany na siedząco do 3 godzin dziennie, możesz przedłużyć swoje życie o 2 lata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz