Szukaj

Jedna kropla krwi pozwoli ustalić nasz wiek

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Holandii są w stanie rozpoznać wiek osoby dzięki zaledwie kropli krwi. Odkrycie to z pewnością w przyszłości zrewolucjonizuje kryminalistykę. Z danych opublikowanych w czasopiśmie Current Biology wynika, że eksperci mogą określić wiek nieznanej osoby przez badania komórek T, grupy komórek odpornościowych we krwi.
Komórki te rozpoznają obce organizmy atakujące nasze ciało, jak wirusy i bakterie, oraz produkują koliste cząsteczki DNA w przypadku wykrycia. Wraz ze starzeniem się danej osoby ilość cząsteczek znanych jako TCR zmniejsza się. Naukowcy zbadali te cząsteczki, aby szczegółowo podać wiek osoby.

- Konwencjonalne profilowanie DNA stosowane w kryminalistyce może pomóc wyłącznie w przypadku ludzi już wcześniej karanych - powiedział dr Manfred Kayser  z Erasmus MC University Medical Center Rotterdam.

- Dlatego też każde laboratorium kryminalistyczne boryka się z problemem braku profili DNA wśród osób notowanych, które mogłyby posłużyć jako punkt odniesienia dla materiału dowodowego. W takich przypadkach oczekuje się, że wygląd fizyczny pomoże w ustaleniu na podstawie materiału nieznanej osoby.


Kiedy brakuje fizycznych dowodów na miejscu zbrodni, śledczy zwracają się właśnie do wydziału kryminologii. aby rozwikłać zagadki tożsamościowe. Jednak nauka umożliwiająca identyfikację koloru i wysokości danej osoby z jej profilu DNA jest w dalszym ciągu w fazie niemowlęcej, aby szczegółowo opisać daną osobę.

Dr Kayser, przewodniczący zespołu badawczego, uważa, że metoda wypracowana przez nich jest najbardziej szczegółowa i wiarygodna ze wszystkich możliwych. Kayser twierdzi, że dzięki metodzie z zakresem błędu +/- 9 lat można będzie pomóc badaczom w ogólnej kategoryzacji.

Przyznał on także, że metoda ta może zostać błyskawicznie zastosowana, gdy tylko śledczy będą musieli określić wiek. To nowe odkrycie zastosowane w praktyce pozwoli na znaczne ułatwienie pracy śledczych zajmujących się kryminalistyką.

Komentarze do: Jedna kropla krwi pozwoli ustalić nasz wiek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz