Szukaj

Jeden z najbardziej zakaźnych wirusów

Podziel się
Komentarze0

Gen-receptor, kluczowy, usytuowany w tchawicy, pozwala wirusowi ospy rozprzestrzeniać się bardzo łatwo z jednej osoby na drugą, jak odkryli badacze z narodowego instytutu zdrowia i badań medycznych we Francji.


Wirus odry jest jednym z najbardziej patogennych czynników dla człowieka i może powodować bardzo poważne komplikacje, czasami nawet śmiertelne. Przenoszony jest głównie drogą powietrzną (kropelkowanie, kichnięcie).


Wirusy generalnie posługują się receptorami komórkowymi, takimi jak wektory rozprzestrzeniania się. Tak jest w przypadku wirusa odry, który zaraża komórki odpornościowe na poziomie płuc, aby przeniknąć i rozprzestrzeniać się w organizmie.

Badania naukowców francuskich wyjaśniają, po raz pierwszy, w jaki sposób ten wirus „wychodzi” ze swojego gospodarza, posługując się innym receptorem, czyli nektyną-4.

Zobacz również:Nektyna-4 jest specyficznie zlokalizowana na poziomie tchwicy, która jest idealnym miejscem ułatwiającym zarażenie drogą powietrzną. Receptor ten jest również znany z tego, że jest biomarkerem niektórych nowotworów – na przykład, raka jajnika, raka piersi, raka płuc.

Badacze pracują nad rozwinięciem terapii, przy użyciu szczepu wirusa odry zmodyfikowanego tak, żeby można było leczyć te nowotwory.

We Francji aktualnie panoszy się epidemia odry. W 2006 roku odnotowano jedynie 40 przypadków tej choroby, tak samo  było w roku 2007. Ale, już w 2008 roku epidemia eksplodowała. Od początku roku 2011 odnotowano 14 600 przypadków odry w tym kraju. W Kanadzie również odnotowuje się coraz większą liczbę przypadków tej choroby, aczkolwiek nie jest ich tak dużo jak we Francji.

Komentarze do: Jeden z najbardziej zakaźnych wirusów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz