Szukaj

Japonki po raz kolejny mistrzyniami spodziewanej długości życia w 2010

Podziel się
Komentarze0

Pewne badania pokazują, że spodziewana długość życia dla kobiet japońskich pozostaje najdłuższa na świecie w 2010 roku. Dla mężczyzn, to właśnie w Hong Kongu spodziewana długość życia jest największa. Po raz pierwszy od pięciu lat, średnia spodziewana długość życia kobiet japońskich doznała lekkiego spadku. Wynosi ona teraz 86,4 lat, czyli oznacza to spadek o 0,05 roku, ale i tak pozostaje najdłuższa na świecie, na 2010 rok. Rekord długowieczność jest więc w dalszym ciągu identyczny z tym, który został obliczony na rok 2009, oceniany na 86,44 lat, według japońskiego ministra zdrowia, pracy i dobrego samopoczucia.

W obliczu tego lekkiego spadku, rząd japoński jednakże zdołał znaleźć wytłumaczenie: wysokie letnie temperatury w ostatnim roku prawdopodobnie przyczyniły się do zwiększenia liczby zgonów wynikających z uderzeń gorąca oraz problemów sercowych, powiedział przełożony ministerstwa w wywiadzie dla Agence France Presse.


W rzeczywistości, blisko 1 718 osób, z których 80% miało ponad 65 lat, zmarło w następstwie kanikuły w 2010 roku.

Według międzynarodowej klasyfikacji, Francja jest na trzecim miejscu w tych statystykach, zaraz po Japonii i Hong Kongu (85,9 lat), podczas gdy kobiety francuskie mają spodziewaną długość życia 84,8 lat.

Japończycy, czwarci w klasyfikacji

Jeśli chodzi natomiast o mężczyzn, to właśnie Hong Kong znajduje się na czele klasyfikacji, z 80 latami spodziewanej długości życia. W ten sposób, Hong Kong wyprzedza Szwajcarię (79,8 lat), Izrael (79,7 lat) oraz Japonię.

Ale minister japoński mimo wszystko odnotował, że spodziewana średnia długość życia mężczyzn w Japonii osiągęła nowy szczyt, piąty rok z kolei, w 2010 roku, podnosząc się o 0,05 roku, czyli do 79,64 lat dzisiaj.

To przede wszystkim zdrowe odżywianie i japońska higiena pozwalają temu krajowi wspiąć się na szczyt klasyfikacji, według specjalistów.

Jednakże, statystyki te podkreślają bardziej niepokojące zjawisko. W Japonii, populacja się starzeje: blisko 23% mieszkańców ma ponad 65 lat. Związane z niskim poziomem urodzeń, starzenie to grozi więc prawdziwymi problemami socjodemograficznymi, w momencie kiedy stara populacja osiągnie poziom 50% w 2050 roku.

Komentarze do: Japonki po raz kolejny mistrzyniami spodziewanej długości życia w 2010

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz