Szukaj

Jakie są zalety rozmarynu ?

Podziel się
Komentarze0

Już od ponad 2000 lat, Rosmarinus officinalis - taki brzmi bowiem jego botaniczna nazwa po łacinie - zawdzięcza swój kolor, jak się uważa, Matce Boskiej. Na początku roślina ta miała kwiaty białe, ale zmieniły one kolor po tym, jak Maria zawiesiła na krzewie swój niebieski płaszcz, jeszcze przed narodzeniem Jezusa.Zresztą, w językach anglosaksońskich roślina ta nazywa się „Rosemary”, czyli Róża Marii. Ale, przede wszystki, rozmaryn to zdrowie w czystej postaci.

Rozmaryn: komfort trawienny…


Rozmaryn posiada bowiem właściwości pobudzające trawienie. Jego składniki, wśród których znajdują się flawonoidy, zapewniają mu właściwości stymulujące. Jest to szczególnie ważne dla osób, które cierpią na niewydolność dróg żółciowych. Jego działanie jest znane ze swojej skuteczności przeciwko skurczom układu pokarmowego, przeciwko wzdęciom, przeciwko zaparciom... Ale posiada on także właściwości moczopędne...


Obok tymianku, wykrztuśne właściwości rozmarynu pozwalają mu walczyć z infekcjami oskrzeli. Wyciąg z rozmarynu pozwala lepiej przetrwać wszystkie niedogodości związane z zimą: zmęczenie, stany grypowe oraz dolegliwości związane z uszami, z gardłem oraz z nosem. Dwie łyżeczki suszonego rozmarynu na filiżankę wrzącej wody - można pić nawet trzy filiżanki dziennie. A wreszcie, masaż na bazie olejków zapachowych z rozmarynem świetnie łagodzi różnego rodzaju bóle.

... i komfort smakowy!

Rozmaryn jest rośliną zapachową dosłownie multizadaniową. Dania jednogarnkowe, gulasze, zupy, dania z grilla... Nawet konfitury można „perfumować” rozmarynem.

Wybierajmy więc starannie - ten świeżo zebrany, najlepiej tuż przed kwitnieniem, kiedy osiąga swój szczyt zapachowy. Jeśli natomiast kupujemy rozmaryn w sklepie, uważajmy, żeby jego liście błyszczały żywą zielenią i żeby nie były zwiędłe, świeży bowiem - jak wszystko zresztą - jest najbardziej wartościowy.

Komentarze do: Jakie są zalety rozmarynu ?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz