Szukaj

Jak rozpoznać czyraka?

Podziel się
Komentarze6

Z medycznego punktu widzenia czyrak jest ropniem skórnym. Większość ludzi nie jest świadoma tego, że obecność czyraków na skórze jest związana z zakażeniem. Jeśli zrozumie się przyczyny ich powstawania, to możliwe jest ich szybsze leczenie lub profilaktyka.

Jak rozpoznać czyraka?

Pierwsze oznaki czyraka

Na początku czyrak jest mały i wygląda jak czerwony guzek. Tworzy się wokół mieszków włosowych i może boleć. Po jakimś czasie zainfekowane miejsce robi się twarde w dotyku i w środku ropnia dochodzi do rozwoju ropy. W tym właśnie momencie ludzie zazwyczaj orientują się, że mają do czynienia z czyrakiem.

Guzek z biegiem czasu powiększa się. Okres nabywania większych rozmiarów może trwać od kilku dni do paru tygodni. W tym czasie w środku cały czas dochodzi do kumulowania się ropy. Czyrak może osiągnąć końcowy rozmiar sięgający nawet kilku centymetrów. Ze wzrostem powierzchni wzrasta również stopień bolesności. W okolicach czyraka pojawia się zaczerwienienie oraz stan zapalny. Jeśli czyrak pęknie to ze środka powinna wypłynąć ropa koloru zielonego lub żółtego, charakteryzująca się często jednoznacznym zapachem.

Najczęstsze miejsca

Czyrak może się pojawić w każdym miejscu na skórze. Jednak najczęściej można się ich spodziewać na owłosionych częściach ciała. Ma to związek z zakażeniem przy pęcherzykach włosowych.

Przyczyny czyraka

Większość czyraków skórnych jest spowodowana obecnością bakterii gronkowca. Bakteria ta często zamieszkuje powierzchnię skórną, przy czym nie jest to związane z żadnymi problemami. Bakterie mogą jednak zostać uwolnione w wyniku skaleczeń lub zadrapań i wtedy dochodzi do infekcji. Organizm podejmuje wtedy walkę z infekcją i skutkuje to powstaniem charakterystycznej ropy.

Domowe leczenie

Najważniejsze jest, aby nie rozcinać czyraka samemu. Musi on pęknąć samoistnie. Do tego czasu trzeba go utrzymywać w czystości. Przy domowym leczeniu pomocny jest ciepły kompres. Sprzyja to szybszemu pęknięciu. Kompres można stosować przez pół godziny co kilka godzin. Gdy już nastąpi pęknięcie, trzeba się wspomóc środkiem antyseptycznym.

Komentarze do: Jak rozpoznać czyraka? (6)

izabela.p1
izabela.p1 25-04-2016 12:56

Wrzód na pupie czyrak

5

Mam problem z czyrakiem, który pojawia się na mojej pupie co jakiś czas. Jest to bardzo nieestetyczne i bolesne ;/ Zastanawiam się jak powstają te wrzody? I czy da się im jakieś przeciwdziałać. Co sprawia, że jest się ba... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Seba76
Seba76 27-03-2015 10:53

Czyrak - usunięcie chirurgiczne

1

U mnie przybrał ogromne rozmiary, wymagał usunięcia chirurgicznego. Na szczęście wszystko się dobrze skończyło.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze