Szukaj

Jak podnieść ciśnienie krwi?

Podziel się
Komentarze0

Niedociśnienie krwi (hipotonia) to ciśnienie tętnicze poniżej 90/60 mmHg. Jest to dolegliwość objawiająca się zawrotami głowy, omdleniami, sennością czy brakiem koncentracji. Słyszy sie szum w uszach i pojawiają się plamki przed oczami. Osoby o niskim ciśnieniu mają zimne dłonie i stopy, cierpią na bóle karku. Są również zniechęcone i częściej popadają w stany depresyjne. Jak więc radzić sobie z niskim ciśnieniem?

Jak podnieść ciśnienie krwi?

Jeżeli zauważymy u siebie wymienione objawy, to powinniśmy sięgnąć po metody, które pomogą nam ustabilizować za niskie ciśnienie. Zanim zaczniemy brać leki, spróbujmy naturalnych metod, nasz organizm na pewno będzie nam za to wdzięczny.

Naturalne sposoby na niskie ciśnienie

Sposobem na niskie ciśnienie jest odpowiednia dieta. Unikajmy nadmiaru tłuszczów zwierzęcych i urozmaicajmy dania warzywami i owocami. Pamiętajmy także o rybach, szczególnie wędzonych. Jeżeli nie mamy problemu z nerkami, możemy używać trochę więcej soli, podwyższa ona ciśnienie i pomaga w jego regulacji. Nie jedzmy dużych posiłków, lepiej zjeść częściej, a  mniej. Spadek ciśnienia najczęściej jest dostrzegany w pierwszej godzinie po posiłku. Krew skupiona jest wtedy w okolicach przewodu pokarmowego.

Picie kawy wcale nie rozwiązuje problemu z niedociśnieniem. Może nawet pogorszyć sytuację. Organizm przyzwyczaja się do kofeiny, a kiedy jej nie otrzyma ciśnienie obniża się jeszcze bardziej. Lepsze działanie wykazuje herbata. Zawarta w niej teina pobudza powoli, dlatego różnice ciśnień nie są tak duże jak w przypadku kawy. Herbata wykazuje również długotrwałe działanie. Trzeba jednak pamiętać, że organizm przyzwyczaja się także do teiny.

Bardzo niebezpieczny dla osób z niskim ciśnieniem jest alkohol. Bezpowrotnie niszczy włókna nerwowe odpowiedzialne za skurcz naczyń krwionośnych. Przyczynia się do pogorszenia  krążenia krwi również poprzez zmniejszenie wydajności serca.

Prostym sposobem jest ruch. Nie muszą być to godziny spędzone w siłowni, wystarczy codzienny spacer czy jazda na rowerze. Na podniesienie ciśnienia mogą wpłynąć także małe ćwiczenia fizyczne np. zaciskanie pięści; szczególnie zalecane przed zmianą pozycji. Wysiłek umysłowy jest również wskazany. Trudne zadanie matematycznie potrafi skutecznie podnieść ciśnienie.

Przy niedociśnieniu warto także poprawić swoje krążenie krwi. Pomoże nam w tym masaż. Można go wykonać samodzielnie w domu np. podczas kąpieli, masując szorstką szczotką całe ciało. Należy unikać gorących kąpieli, które mogą doprowadzić do omdleń. Po zakończonym myciu najlepiej spryskać ciało zimną wodą.

Podczas snu należy używać dużych poduszek. Kąt nachylenia ciała sprawi, że ciśnienie krwi w nocy będzie niższe, a to z kolei pozwoli na utrzymanie jego odpowiedniego poziomu rano.

Hipotonii nie należy lekceważyć. Zbyt niskie ciśnienie może doprowadzić do niekontrolowanych omdleń, zawrotów głowy czy nudności. Wyżej wymienione objawy mogą pojawić się nagle i stworzyć zagrożenie. Farmakologicznie trudno na stałe wyrównać ciśnienie, dlatego trzeba łagodzić jej objawy wykorzystując naturalne metody.

Komentarze do: Jak podnieść ciśnienie krwi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz