Szukaj

Naturalna substancja w czerwonym winie ma działanie przeciwzapalne w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Podziel się
Komentarze0

Naturalna substancja, która występuje w czerwonym winie zwana resweratrolem, hamuje tworzenie się czynników zapalnych, które wywołują choroby układu sercowo-naczyniowego. Ta teza została zbadana przez zespół badawczy Zakładu Farmakologii Centrum Medycznego Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie i Uniwersytetu Wiedeńskiego.

W trakcie badań, stwierdzono ciekawy fakt. Bowiem, u Francuzów, mimo spożywania większej ilości tłustych potraw rzadziej pojawiają się problemy i choroby serca, niż u Niemców. Ten francuski paradoks przypisywany jest wyższemu spożyciu czerwonego wina we Francji. W przeszłości liczba wielu badań wykazała, że resweratol, obecny w czerwonym winie ma działanie ochronne przed chorobami układu krążenia. Ale co dokładnie jest tego powodem?

Ochronny efekt, który daje resweratrol, hamuje powstawanie czynników zapalnych, taki wniosek wyciągnął zespół badawczy profesora Andrzeja Pautza i profesora Hartmuta Kleinerta przy współpracy z profesorem Oliverem Werzem i profesorem Verenem Dirschem. Badacze stwierdzili również, że ta naturalna substancja wiąże się z białkiem KSRP, którego aktywuje do działania. KSRP zmniejsza stabilność matrycowego RNA (mRNA) w połączeniu z szeregiem mediatorów zapalanych i tym samym hamuje proces syntezy.

- Wiemy teraz dokładniej jak resweratrol hamuje tworzenie czynników zapalanych, które wywołują choroby układy sercowo-naczyniowego - powiedział Pautz. Zaburzenia sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca czy udary, coraz częściej występują w połączeniu z przewlekłymi chorobami zapalnymi, na przykład zapaleniem stawów. Resweratrol ma zatem duży potencjał terapeutyczny, szczególnie jeżeli chodzi o leczenie chorób zapalnych, które mogą powodować poważne uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego.

Komentarze do: Naturalna substancja w czerwonym winie ma działanie przeciwzapalne w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz