Szukaj

I ty wyłącz światło! Już 22 marca rusza akcja "Godzina dla Ziemi"

Podziel się
Komentarze0

"Godzina dla Ziemi" to akcja, która powstała w roku 2007 w Sydney. Ma ona na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach.


Akcja skłania do refleksji nad zmianami klimatu, a jak podkreślają naukowcy klimat ulega ciągłym zmianom poprzez zanieczyszczenia środowiska oraz proces uprzemysłowienia. Ziemia to nasz dom, dlatego warto o nią zadbać. Dzisiejsze czasy są wręcz toksyczne dla środowiska, z tego też względu akcja ma na celu przypomnienie, jak ważna jest nasza planeta, dzięki której możemy oddychać i cieszyć się wszystkim wokół.

Podczas Godziny dla Ziemi WWF miliony osób na całym świecie gasi światło. W ubiegłorocznej akcji wzięło udział ponad 5000 miast ze wszystkich kontynentów, w tym blisko 50 miast w Polsce. W tym roku do Godziny dla Ziemi WWF przyłączyło się już blisko 50 miast, w tym Warszawa, Kraków, Wrocław, Toruń i Katowice! Pamiętajmy, aby zgasić światło w dniu 23 marca o 20.30.


Tegoroczna Godzina dla Ziemi WWF objęta jest honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy, Hanny Gronkiewcz - Waltz. Partnerem honorowym akcji jest Urząd m. st. Warszawy, a patronami medialnymi Onet, Multikino i radio ESKA.

Krótka historia

  • Po raz pierwszy akcja odbyła się w roku 2007 w Sydney. Wzięło w niej udział 2,2 mln osób.
  • W roku 2008 udział w akcji, która odbyła się 28 marca, wzięło już 50 milionów osób w 370 miastach na całym świecie. W Polsce światła zgasły w Warszawie i Poznaniu.
  • W 2009 roku udział w akcji zadeklarowało ponad 700 miast z 78 krajów.
  • W roku 2010 wyłączenie światła na 60 minut było największą akcją dla środowiska w historii - podał WWF. Włączyło się do niej ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach. Wyłączono światła najbardziej znanych budynków - Wieży Eiffla w Paryżu, Pałacu Buckingham w Londynie, mostu Golden Gate w San Francisco i Opery w Sydney. W Polsce udział w wydarzeniu wzięło 40 miast, w tym 15 wojewódzkich; wyłączono oświetlenie m.in. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Od 2009 roku akcja  "Godzina dla Ziemi" odbywa się w godzinach 20:30-21:30 czasu strefowego. We wcześniejszych latach wygaszenie świateł następowało w godzinach od 20:00 do 21:00.

W roku 2011 akcję przeprowadzono 26 marca pod hasłem Godzina dla Ziemi: spraw, by trwała dłużej, w 2012 akcję przewidziano na dzień 31 marca o godz. 20:30.

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: I ty wyłącz światło! Już 22 marca rusza akcja "Godzina dla Ziemi"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz