Szukaj

Huntington odtworzony z ludzkiej skóry

Podziel się
Komentarze0

Międzynarodowe konsorcjum badaczy wygenerowało ludzki model śmiertelnej choroby, bezpośrednio ze skóry chorych pacjentów. Obserwacja zrekonstruowanych neuronów, które znajdują się na płytce Petriego, pomoże naukowcom lepiej zrozumieć, co blokuje i zabija komórki mózgu u osób z Huntingtonem (HD).Naukowcy z Sue & Bill Gross Stem Cell Research Center na UC Irvine (UCI), którzy zaprezentowali odkrycie, byli także częścią konsorcjum w roku 1993, kiedy zidentyfikowano autosomalną mutację genu dominującego, odpowiedzialnego za HD.

Wciąż jednak nie ma na nią lekarstwa, a także, żadne z dostępnych zabiegów nie są w stanie spowolnić lub powstrzymać rozwój mutacji.

Uczestnicy tegorocznego konsorcjum zbadali kilka różnych linii komórkowych w celu upewnienia się, że ich wyniki są zgodne i powtarzalne w różnych laboratoriach.


"Nasze odkrycie pozwoli nam po raz pierwszy na pełne testowanie terapii przeciwko Huntingtonowi" - powiedział Leslie Thompson, główny autor badania.

Thompson zapowiedział, że naukowcy z UCI będą wykorzystywać nowy model do analizy konkretnych zmian w ekspresji genów w komórkach mózgu.

"Pojawienie się w badaniu komórek macierzystych ułatwiło badaczom pracę. Ponadto, zespół naukowców pracujących razem jako konsorcjum, charakteryzuje się na ogół szybkim tempem pracy oraz większą efektywnością” - ocenił Thompson.

Leslie Lock, adiunkt UCI, dodał - "To ekscytujące prowadzić prace, które dają nadzieję pacjentom z HD i ich rodzinom”.

Choroba Huntingtona dotyka około 30.000 ludzi w USA, a 75.000 osób jest nosicielami genu, który ostatecznie prowadzi do choroby.

Mutacja w genie białka, zwanego huntingtyna, powoduje uszkodzenie komórek mózgu, prowadzące do stopniowej utraty możliwości poruszania się, rozmawiania czy myślenia.

Choroba niestety w większości przypadków kończy się śmiercią.

Komentarze do: Huntington odtworzony z ludzkiej skóry

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz