Szukaj

Hirudoterapia - czyli leczenie pijawkami

Podziel się
Komentarze0

Leczenie pijawkami stosowano z powodzeniem już dawno temu w Egipcie. Również na całym  świecie ta metoda znana jest od niepamiętnych czasów. Czy jest się czym zachwycać? Jakie są zalety a jakie zagrożenia wynikające z leczenia pijawkami?

Hirudoterapia - czyli leczenie pijawkami

Na świecie żyje ponad 650 gatunków pijawek, w samej Polsce 24, a tylko jedną z nich, pochodzącą ze sterylnych hodowli w laboratoriach - Hirudo medicinalis - nazwiemy pijawką leczniczą, przez zastosowanie jej w medycynie ludzkiej.

Na czym polegają ich lecznicze właściwości?

Sekret działania pijawek tkwi w biologicznie aktywnych substancjach tzw. hirudozwiązkach. Pijawka te związki produkuje i wpuszcza do organizmu człowieka. Pijawki stosujemy miejscowo, lecz nie na samą ranę, a w pobliżu miejsca leczenia. Wywierają one wpływ na konkretne miejsce ciała, ale jednocześnie nie pozostają obojętne w stosunku do całego naszego organizmu.

Działają przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, regulują ciśnienie krwi, pobudzają cały układ krążenia i podnoszą osłabioną odporność immunologiczną organizmu. Badania naukowe potwierdzają, że substancje znajdujące się w gruczołach ślinowych pijawek mają także działanie antynowotworowe. Pijawki owszem gryzą, ale ból jest dla człowieka praktycznie nieodczuwalny.

Ta metoda leczenia znajduje swoje zastosowanie także w leczeniu: żylaków, „pajączków”, zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia podudzi czy „stopy cukrzycowej”. Leczenie pijawkami stosuje się przy trudno gojących się ranach, uporczywych bólach głowy, migrenach, bólach stawowych, przy reimplantacjach (przeszczepach), chorobach wątroby, nerek i serca, reumatyzmie oraz u osób z wysokim poziomem cholesterolu, z obrzękami i krwiakami.  I na tym nie koniec, ponieważ lista jest o wiele, wiele dłuższa.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania leczniczych pijawek?

Jak z wszystkim, są. Hirudoterapia jest wręcz niewskazana dla osób z anemią, z zaburzeniami procesu krzepnięcia, niskim ciśnieniem tętniczym i kobiet w ciąży.

Jak się przygotować?

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia posiadać aktualne badania krwi, wykonane zgodnie ze wskazaniami hirudoterapeuty.

Pijawki lecznicze nie lubią mocnych, drażniących wręcz zapachów. Przed terapią nie należy zatem jeść cebuli, czosnku i używać ostrych przypraw. Do mycia najlepiej użyć mydła bezzapachowego, a o balsamach, kremach  i wodach perfumowanych zapomnieć na czas leczenia. Pamiętajmy za to o odpoczynku.

Popularne lekarstwo

W 2005 roku Amerykańska Agencja do spraw Żywności uznała hirudoterapię za oficjalną metodę leczniczą. Zabieg trwa około godziny i wykonywany jest najczęściej w tygodniowych odstępach czasu, wszystko zależy od dolegliwości z jakiej chcemy się wyleczyć.

Hirudoterapia ma coraz większe grono zwolenników. Nie popadajmy jednak w obłęd, że pijawki to sposób na wszystko. W Polsce zabiegi te nie są refundowane, z leczenia pijawkami można skorzystać jedynie prywatnie i co niepokojące, nasz kraj jest jedynym, gdzie zabieg ten może wykonać każdy. Uważajmy więc do kogo udajemy się na leczenie, bo źle przeprowadzone zabiegi mogą nam przynieść szkody a nie spodziewane korzyści.

Autor: Justyna Biernacka

Komentarze do: Hirudoterapia - czyli leczenie pijawkami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz