Szukaj

Haluksy- fakty i mity

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób cierpi na paluchy koślawe, czyli haluksy. Zadajemy sobie pytania: czy to prawda, że odrastają, nawet mimo wykonanej operacji? Jak długi jest okres rekonwalescencji? Wokół tej dolegliwości narosło wiele mitów, które postanowiliśmy rozwiać.

Haluksy- fakty i mity

Mit:
Haluksy odrastają

Fakt: Prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem właściwej metody operacyjnej i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną a ruch w stawie palucha będzie prawidłowy, czego często obawiają się pacjenci. - Przypadki odrastających haluksów wynikają z nieprawidłowo wykonanych operacji – mówi dr Zbigniew Jackowiak z poznańskiej kliniki Halluxmed.


Mit:
Po operacji okres rekonwalescencji jest bardzo długi

Fakt: Dzięki temu, że po operacji nie stosujemy gipsu, pacjent może chodzić już na drugi dzień po zabiegu. W leczeniu  pooperacyjnym stosujemy specjalne obuwie pooperacyjne . Chodzenie w nich rozpoczyna się od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tyg. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże limfatyczne,masaże wirowe, terapię energotonową i inne. Czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach ( w standardowym przypadku ) można wrócić do pracy.


Mit: Do zabiegu używa się drutów, a po nim gipsu


Fakt: W starych metodach operowania rzeczywiście używano drutów. W naszej praktyce używamy nowoczesnych i bezpiecznych dla zdrowia implantów: tytanowych, biowchłanialnych oraz nitylonowych.


Mit:
Zabieg i rekonwalescencja są bolesne

Fakt: Do przeprowadzenia zabiegu stosuje się znieczulenie . Wybór znieczulenia  pacjent konsultuje  z lekarzem anestezjologiem, który będzie wykonywał znieczulenie. A zatem zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po operacji pacjent może odczuwać pewnego rodzaju dolegliwości, jednak szybko złagodzą je środki przeciwbólowe.


Mit: Haluksy można wyleczyć maściami i wkładkami ortopedycznymi

Fakt: Nieoperacyjne metody leczenia, takie jak kremy, jodyna czy wkładki ortopedyczne mogą pomóc w złagodzeniu bólu, jednak nie zlikwidują dolegliwości. Całkowite wyleczenie palucha koślawego można osiągnąć tylko poprzez zabieg operacyjny


Mit:
Haluksy powstają tylko jeśli są dziedziczone genetycznie

Fakt: Haluksy są często dziedziczne i to aż w 60 – 88% przypadków, na co nie mamy wpływu. Jednak nie jest to jedyny czynnik prowadzący do powstania tej deformacji. Ogromny wpływ ma nieprawidłowe obuwie, zwłaszcza częste noszenie butów na wysokim obcasie – to wróg numer jeden naszych stóp. Jeżeli problem haluksów jest dziedziczny i występuje w rodzinie, zaleca się jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie. Warto pamiętać, że to, jak będziemy dbać o nasze stopy w młodości, zaprocentuje w wieku
dojrzałym.

Mit:
Mężczyźni nie mają haluksów

Fakt: To prawda, że 90% haluksów dotyczy kobiet, jednak występują one również u mężczyzn. Niestety to oni zazwyczaj bagatelizują dolegliwości związane z tą chorobą. -U mężczyzn, czynnikami mającymi wpływ na powstanie deformacji, oprócz dziedziczenia, mogą być urazy- mówi dr Zbigniew Jackowiak z poznańskiej kliniki Halluxmed.

Komentarze do: Haluksy- fakty i mity

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz