Szukaj

Grypa A (H1N1): WHO skrytykowana, ale wybielona z podejrzeń o konflikt interesów

Podziel się
Komentarze0

Światowa Organizacja Zdrowia została oczyszczona z zarzutów o konflikt interesów, które na niej ciążyły, ale sposób, w jaki sprawowała kontrolę nad pandemią grypy A H1N1, nie był pozbawiony błędów, przyznała niedawno dyrektor generalny WHO, pani Margaret Chan, jak donosi pismo Le Devoir.Błędów, które przez niektórych są określane jako poważna, a czasami wręcz niemożliwe do naprawienia...

W swojej przemowie, wygłoszonej podczas ostatniego spotkania komisji oceniającej kontrolę grypy H1N1, dyrektor Chan przyznała, iż świat jest w dalszym ciągu źle przygotowany, aby odpowiedzieć na ciężką pandemię grypową. Dotyczy to zresztą każdej podobnej katastrofy na poziomie światowym, zagrażającej zdrowiu publicznemu.


Wydaje się jasne, że reforma międzynarodowego prawa dotyczącego zdrowia powinna być priorytetem jasnym i pilnym Światowej Organizacji Zdrowia.

W tym duchu, organizacja twierdzi, iż wyciągnęła własne konkluzje ze wstępnego raportu komisji, który bardzo surowo oceniał sposób, w jaki WHO broniła swej integralności.

Raport ten zresztą potępiał problemy z komunikacją oraz brak elastyczności organizacji, która nie umiała zaadaptować się do zmieniającej się sytuacji w okresie pandemii. Tutaj, Światowa Organizacja Zdrowia przyznała się do winy.

Przypomnijmy jeszcze, że w następstwie grypy A H1N1 zmarło około 18 500 osób na całym świecie. W rzeczywistości, grypa ta okazała się o wiele mniej zabójcza, niż to było przewidywane...

Komentarze do: Grypa A (H1N1): WHO skrytykowana, ale wybielona z podejrzeń o konflikt interesów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz