Szukaj

Gen starzenia powiązany z rakiem krwi

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie The Institute of Cancer Research w Londynie odkryło wariant genetyczny, który wpływa na proces starzenia, pośród czterech nowych wariantów, które wiążą się ze szpiczakiem, czyli jednym z najpowszechniejszych nowotworów krwi. Prace ukazały się w Nature Genetics.Dzięki nim naukowcy znają już 7 genetycznych wariantów związanych z tym nowotworem.

Szpiczak dotyka ok. 4 700 pacjentów każdego roku i powodowany jest przez genetyczne mutacje w białych krwinkach. Mniej niż 4 na 10 chorych przeżywa pięć lat po postawieniu diagnozy, a 3 na 10 umiera w ciągu roku.

Jeden genetyczny marker, znaleziony właśnie przez naukowców, jest powiązany z genem TERC, który reguluje długość „nakrętek” telomerów na końcówkach DNA.

W zdrowych komórkach nakrętki te niszczeją z czasem, co wiąże się ze starzeniem tkanki. Ale niektóre komórki nowotworowe zdają się „ignorować” ten wyzwalacz starzenia i dzielą się nieustannie.


Jeśli kolejne badania to potwierdzą, TERC może być celem w przyszłych terapiach szpiczaka.

Naukowcy odnaleźli nowe markery, porównując genomy 4 692 pacjentów ze szpiczakiem z DNA 10 990 osób bez szpiczaka. Odkryli, że wszystkie cztery nowe warianty są bliskie genom, które zdają się odgrywać znaczącą rolę w powodowaniu szpiczaka.

Współautor badania prof. Richard Houlston mówi: - Nasze prace to ważny krok ku zrozumieniu genetyki szpiczaka. Sugerują, że istnieje powiązanie z genem, który działa jak wewnętrzny zegar komórkowy. Wiemy, że rak często ingoruje zwyczajowe procesy kontroli starzenia i śmierci komórek. Fascynującym doświadczeniem będzie dowiedzenie się, czy w raku krwi jest to rezultatem bezpośredniego genetycznego powiązania.

U ludzi ze szpiczakiem, białe krwinki rozmnażają się w sposób niekontrolowany w szpiku kostnym i tam pozostają, zaburzając normalną produkcję krwi. Może być to bardzo bolesne i dotykać kości w wielu częściach ciała.

Prof. Chris Bunce z Leukemia & Lymphoma Research, mówi: - Identyfikacja tych genetycznych wariantów ryzyka to dowód na to, że podatność na szpiczaka możemy odziedziczyć. Szpiczak jest nieuleczalny, a jego wpływ na jakość życia pacjenta jest niewyobrażalny.

Komentarze do: Gen starzenia powiązany z rakiem krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz