Szukaj

Futboliści bardziej narażeni na mniejsze objętości hipokampu

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania przedstawiają, że sportowcy z obrażeniami głowy oraz futboliści (odmiana amerykańska), którzy grają przez wiele lat, są bardziej narażeni na mniejsze objętości hipokampu, od graczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.

Zespół badawczy kierowany przez Doktora Rashmi Singh , Laureata Instytutu Badań Mózgu w Tulsa, w stanie Oklahoma, niedawno opublikował swoje wnioski w JAMA.

Hipokamp jest to obszar mózgu zaangażowany w regulację emocji, tworzenie, przechowywanie i przetwarzanie wspomnień. Według  badań, hipokamp jest szczególnie podatny na uszkodzenie po umiarkowanym i ciężkim urazie mózgu. Nowe analizy rozpoczęto, aby pokazać, że może być również wrażliwy na łagodne uszkodzenia głowy.

Według  badaczy, kilka długoterminowych badań wykazało, że ciężki uraz mózgu może mieć wpływ na funkcje procesu poznawczego młodych sportowców.

Mając to na uwadze, zespół  poddaje analizie 25 futbolistów z historią kliniczną z  rozpoznanym wstrząsem  mózgu.  Zostali oni porównani z 25 innymi futbolistami, którzy nie mieli nigdy urazu głowy oraz 25 osobami nieuprawiającymi sportu o dobrej kondycji zdrowotnej.

Badacze mierzyli objętość mózgu uczestników przy użyciu wysokiej rozdzielczości,  anatomicznym rezonansem magnetycznym. Zawodnicy zostali również zobowiązani do wzięcia udziału w komputerowych testach rozpoznawczych udaru.

Im więcej lat praktyki piłkarskiej, tym reakcja jest  wolniejsza

Wyniki analizy wykazały, że piłkarze z przeżytym wstrząsem mózgu mają mniejszą objętość hipokampa niż zdrowe osoby, które nigdy nie grały w futbol.

Gracze z wieloletnim doświadczeniem  mieli mniejsze ilości hipokampu i wolniejszy czas reakcji na testach poznawczych, w porównaniu z tymi, którzy uprawiają futbolu od niedawna.

Wyjaśniając potencjalne przyczyny ich wyników, naukowcy zauważają, że sportowcy są narażeni na fizyczne i psychologiczne czynniki stresogenne w trakcie swojej kariery.

Jednak zespół stwierdza, że nie są w stanie określić konkretnych mechanizmów.

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań były ograniczone. Na przykład, zauważają, że wielkość próbki była mniejsza, w porównaniu ze wcześniejszymi badaniami. Ponadto, jak mówią sportowcy objęci badaniem potencjalnie mogliby skazić nasze rozróżnienie pomiędzy sportowcami z i bez przejścia wstrząsu mózgu."

Oczywiście piłkarze muszą nosić kaski, aby chronić się przed urazami głowy.  Na początku tego roku, badanie wykazało, że  kaski mogą chronić nawet przed wstrząsem.

Jeszcze inne badania, z Virginii Polytechnic Institute i State University, stwierdziły, że ryzyko wstrząsu mózgu  piłkarzy jest uzależnione od rodzaju kasku.

Inez Brodowska

Komentarze do: Futboliści bardziej narażeni na mniejsze objętości hipokampu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz