Szukaj

Francja: baclofen będzie zatwierdzony w terapii alkoholizmu?

Podziel się
Komentarze0

Ponad dziesięciu francuskich lekarzy – w większości członkowie Akademii Medycyny i Akademii Farmacji - domaga się zatwierdzenia baklofenu w leczeniu nałogu alkoholowego. Baclofen jest lekiem przeciwko stwardnieniu rozsianemu, ale jego pozytywne działanie w leczeniu alkoholizmu zostało odkryte przez przypadek przez kardiologa Oliviera Ameisen w 2000, który sam cierpiał z powodu uzależnienia.Okazało się, że środek hamował u niego potrzebę picia. Lekarz opublikował nawet książkę, w której opisywał swoje zmagania z nałogiem oraz korzystne działanie baklofenu.

Od tamtej pory pojawiło się wiele badań naukowych, które potwierdziły takie właściwości farmaceutyku. Co więcej, rezultaty tych prac, przeprowadzonych na wielu pacjentach, były o wiele lepsze niż wyniki tradycyjnych metod terapeutycznych stosowanych w leczeniu alkoholizmu.

Jeszcze ważniejszy jest fakt, że uzdrowienie jest trwałe, co wykazało badanie z 2012, w którym wzięło udział 100 pacjentów bardzo silnie uzależnionych od alkoholu, leczonych rosnącymi dawkami specyfiku.


W rezultatcie, u 84% z nich poziom konsumpcji alkoholu spadł po 3 miesiącach terapii. Po dwóch latach od zakończenia badania 62% uczestników w dalszym ciągu nie piło.

Dr Renaud de Beaurepaire, kierujący tym projektem, podkreślał: - Żadna inna terapia przeciwko alkoholizmowi nie zapewnia tak trwałych i stabilnych wyników.

Mało tego, pojawia się także coraz więcej świadectw pacjentów, którzy mówią o korzystnym działaniu baklofenu w leczeniu nałogu alkoholowego.

Dlatego rosnąca liczba lekarzy przepisuje farmaceutyk pacjentom cierpiącym na ciężki alkoholizm, mimo że lek nie został oficjalnie zatwierdzony w leczeniu tego uzależnienia przez odpowiednie władze regulacyjne. Oznacza to, że przepisujący go lekarze ryzykują.

Prof. Bernard Granger, szef jednostki psychiatrii w szpitalu Tarnier, mówi: - Baclofen to skuteczne lekarstwo. Ale ponieważ nie ma odpowiedniego zatwierdzenia, przepisujący go lekarze robią to nielegalnie. Jeżeli nasz apel zostanie uwzględniony, będziem chronieni pod kątem prawnym.

Prof. Francois Chast mówi: - Na dzień dzisiejszy nie ma żadnej wiarygodnej alternatywy. Jeżeli więc baclofen jest skuteczny choćby w 30%, to jest to już znaczący postęp.

Komentarze do: Francja: baclofen będzie zatwierdzony w terapii alkoholizmu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz