Szukaj

Firmy ubezpieczeniowe mają dostęp do informacji o zdrowiu pacjentów

Podziel się
Komentarze0

Firmy ubezpieczeniowe mają możliwość odpłatnego pozyskania informacji na temat zdrowia pacjentów z placówek zdrowotnych, takich jak dane o przyczynach hospitalizacji oraz wynikach badań diagnostycznych pacjentów.
Część osób występujących o odszkodowanie do towarzystw ubezpieczeniowych może nie otrzymać, jak mogłoby się wydawać, przysługujących im środków. Przed podpisaniem umowy lub wypłatą należnych świadczeń, ubezpieczyciel ma możliwość uzyskania informacji o stanie zdrowia pacjenta i zweryfikowania ich prawdziwości. Może się to wiązać z brakiem możliwości podpisania umowy, większą składką ubezpieczeniową w przypadku zbyt dużego ryzyka dla ubezpieczyciela lub odmową wypłaty rekompensaty.

- Firmy ubezpieczeniowe mogą odpłatnie pozyskać informacje o stanie zdrowia pacjenta od placówek zdrowotnych. Osoba ubezpieczona powinna być jednak świadoma, że wystąpienie zakładu ubezpieczeń o informację na temat stanu zdrowia wymaga jej pisemnej zgody. Powinna ona obejmować udostępnienie informacji medycznej, czyli dane o przebiegu leczenia oraz dokumentację medyczną – tłumaczy Monika Puszkarska z firmy KAMSOFT S.A, twórcy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia.


Wśród informacji udzielanych zakładom ubezpieczeń przez podmioty wykonujące działalność leczniczą znajdują się m.in. dane o wynikach przeprowadzonych konsultacji, przyczynach hospitalizacji i leczenia ambulatoryjnego, wykonanych w ich trakcie badaniach diagnostycznych i ich wynikach, o innych udzielonych świadczeniach zdrowotnych, wynikach leczenia i rokowaniach, a także o wynikach sekcji zwłok, jeżeli taka została przeprowadzona.

W 2009 roku 1,5 mln Polaków korzystało z pakietów zdrowotnych oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Kolejne 400 tysięcy posiadało polisy ubezpieczeniowe. Ciągle rosnący popyt na tego typu produkty powoduje, że towarzystwa ubezpieczeniowe rozszerzają swoje usługi o pakiety usług medycznych w prywatnych przychodniach nabywane przez firmy dla ich pracowników. Szacuje się, że wartość rynku prywatnej opieki medycznej rośnie w tempie ok. 10% rocznie i wyniesie w 2012 roku aż 37,5 mld zł, co dodatkowo wzmaga konkurencję pomiędzy ubezpieczycielami.

Komentarze do: Firmy ubezpieczeniowe mają dostęp do informacji o zdrowiu pacjentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz