Szukaj

Fibromialgia: badania coraz bardziej konkretne

Podziel się
Komentarze0

Przez długi czas lekarze powszechnie uważali objawy fibromialgii za jeden z przejawów depresji. Dzisiaj badacze przyznają, iż chorzy, którzy cierpią z powodu przewlekłego zmęczenia, w rzeczywistości przejawiają anomalię kontroli nad bólem.Badania nad fibromialgią konkretyzują się od momentu, kiedy naukowcy amerykańscy z University of Massachusetts przeprowadzili eksperyment, którego opis został zamieszczony w magazynie specjalistycznym Pain.

Doświadczenie objęło 27 pacjentów z fibromialgią oraz 30 osób z grupy kontrolnej. Połowa badanych miała uszkodzenia włókien nerwowych na poziomie skóry, przede wszystkim na nogach.


Jedna ze współautorek badania, dr Anne Louise Oaklander, mówi: - Tego typu uszkodzenia są charakterystyczne dla osób chorujących na cukrzycę.

Fibromialgia, zwana także polineuropatią małych włókien nerwowych, powoduje wrażenie pieczenia, kłucia lub tzw. mrówek. Objawy te mogą pojawić się po zwykłym podrażnieniu skóry.

Naukowcy amerykańscy stwierdzili również, że połowa chorych cierpi także na dysfunkcję układu odpornościowego.

Piszą w artykule: - Rezultaty, które uzyskaliśmy, stanowią pierwszy obiektywny dowód na istnienie mechanizmu leżącego u źródła przypadków fibromialgii. Identyfikacja jednej z przyczyn to pierwszy etap na drodze badań ku nowym i skutecznym terapiom.

Komentarze do: Fibromialgia: badania coraz bardziej konkretne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz