Szukaj

EyeCan, mysz sterowana oczami, w dodatku open source

Podziel się
Komentarze0

Laboratoria firmy Samsung uwalniają kod źródłowy programu eyeCan, który pozwala osobie sparaliżowanej na kontrolowanie myszy komputerowej jedynie przy pomocy oczu. Aby poruszyć wskaźnikiem, „wystarczy” para okularów wyposażona w kamerę, która podąża za ruchami oczu.Pięciu młodych inżynierów w Creativity Lab Samsunga w Korei Południowej zdecydowało się uwolnić kod źródłowy programu, który sami opracowali, czyli właśnie programu eyeCan. Program ten powstał, aby pomagać osobom dotkniętym stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA).

Choroba ta, naprawdę straszna, znana jest również pod nazwą choroby Charcota. Generalnie chodzi o to, że choroba ta pozbawia swoje ofiary wszelkich funkcji motorycznych.

Program eyeCan funkcjonuje dzięki okularom wyposażonym w minikamerkę, która sama z kolei jest wyposażona w czujniki CCD oraz w LED na podczerwień. Kamera ta podąża za ruchami oczu pacjenta.

EyeCan pozwala przemieszczać kursor myszy na ekranie komputerowym, posługiwać się klawiszami po lewej i po prawej, a także pozwala na posługiwanie się kółkiem do wykonania jednego prostego kliknięcia albo podwójnego, jak również pozwala zwinąć i rozwinąć daną stronę, a także przemieścić dany obiekt oraz wrzucić go do kosza.


Na wideo demonstrującym możliwości tego programu, widzimy młodego Koreańczyka, dotkniętego stwardnieniem zanikowym bocznym, który gra w Angry Birds, czyta komiks mrugając oczami, aby odwrócić stronę, a także udaje się na wirtualny spacer po ulicach swojego miasta dzięki Google Street View.


EyeCan, projekt otwarty dla wszystkich

Okulary używane do tego programu zostały na początku opracowane przez zespół grafików i inżynierów z laboratorium Free Art & Technology Lab, z laboratorium Graffiti Research Lab, z grupy The Ebeling Group oraz z firmy OpenFrameworks. Firmy te pracowały ze sobą w ramach projektu eyeWriter.

Chodzilo o to, żeby pomóc w powrocie do malowania słynnemu graficiarzowi amerykańskiemu, znanemu pod pseudonimem Tempt1, który jest sparaliżowany od 2003 roku.

Potem, program eyeWriter stał się projektem open source, dostępnym dla wszystkich. EyeWriter składa się z programu, który interpretuje ruchy oczu, z programu graficznego, a także z czujnika wzrokowego w okularach. System ten posługuje się powszechnymi składnikami, ponieważ wynalazcom chodziło o to, żeby był prosty do wyprodukowania i niezbyt kosztowny.

A teraz, inżynierowie z laboratorium Creativity Lab Samsunga zagłębili się w tajniki eyeWriter, aby opracować parę specjalnych okularów i na jego bazie opracowali swój własny program. Publikując kod źródłowy oraz kompletną dokumentację eyeCan, wynalazcy mają teraz nadzieję, że inni naukowcy pomogą ulepszyć ten program, rozszerzając jego możliwości, albo podrzucając swoje własne rozwiązania.

Celem jest pomoc osobom dotkniętym całkowitym paraliżem, które dzięki temu mogłyby się posługiwać komputerem i w ten sposób chociaż częściowo odzyskałyby samodzielność.

Komentarze do: EyeCan, mysz sterowana oczami, w dodatku open source

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz