Szukaj

Epigenetyczna przyczyna zapalenia kości i stawów

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie opublikowane w FASEB Journal sugeruje, że metylacja DNA jest odpowiedzialna za wyłączanie i włączanie genu, który produkuje enzym MMP13. Enzym ten jest znany z tego, iż ma znaczenie dla procesu niszczenia chrząstki.Może być to prawdziwy przełom w praktycznym zastosowaniu epigenetyki, wyjaśniają naukowcy ze Zjednoczonego Królestwa.

Badacze posłużyli się próbkami tkanki ludzkiej, aby odkryć, iż ludzie z zapaleniem kości i stawów mają wspomnianą metylację DNA.

Dr David A. Young z centrum badawczego Musculoskeletal Research Group przy instytucie Institute of Cellular Medicine na Newcastle University w Newcastle upon Tyne w Zjednoczonym Królestwie, wyjaśnia - W miarę tego jak populacja się starzeje, zapalenie kości i stawów staje się rosnącym społecznym i ekonomicznym problemem. Nasze prace pozwalają lepiej zrozumieć dlaczego dochodzi do zniszczenia tkanki chrzęstnej w procesie postępowania tej choroby.


Być może uda się również zaprojektować leki, które zahamują rozwój tego zapalenia, a tym samym poprawią jakość życia oraz mobilność wielu pacjentów cierpiących na choroby stawów.

Aby dokonać tego odkrycia, badacze brytyjscy musieli zbadać w jakim stopniu metylacja DNA była inna w chrząstce pacjentów cierpiących z powodu zapalenia kości i stawów oraz w chrząstce osób zdrowych, w podobnym wieku.

Okazało się, że w jednym małym miejscu gen odpowiadający za enzym MMP13 miał mniej metylacji DNA u chorych pacjentów. Badacze sugerują teraz, że zredukowana metylacja tego genu podnosi destrukcyjne poziomy enzymu MMP13.

Komentarze do: Epigenetyczna przyczyna zapalenia kości i stawów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz