Szukaj

Dzieci zażywające sterydy przeciw astmie są niższe niż ich rówieśnicy

Podziel się
Komentarze0

Dzieci przyjmujące wziewne steroidy przeciw astmie nie osiągają tak wysokiego wzrostu w wieku dorosłym jak ich rówieśnicy, twierdzą specjaliści z Washington University School of Medicine. Swoje wnioski opierają na badaniu ponad 1000 dzieci w wieku 5-12 lat, leczonych na łagodną lub umiarkowaną astmę w ramach programu klinicznego Childhood Asthma Management Program (CAMP).Pacjenci zostali podzieleni na trzy grupy: pierwsza otrzymywała dwa razy dziennie budezonid, a więc kortykosteroid we wziewnej postaci, druga zażywała nedokromil - wziewny lek niesteroidowy, a trzecia grupa otrzymywała placebo.

Wszystkie dzieci otrzymywały przy tym albuterol oraz doustne kortykosteroidy łagodzące objawy choroby.

Naukowcy obserwowali uczestników badania w regularnych odstępach czasu, aż do osiągnięcia wzrostu wieku dorosłego; u kobiet był to wzrost osiągnięty w wieku 18 lat, a w przypadku mężczyzn - około 20 roku życia.

Średnia wysokość dorosłych pacjentów przyjmujących budezonid była około półtora cala (ok.1,2 cm) niższa niż w grupie, która otrzymywała nedokromil lub placebo.


"Wynik tym bardziej zaskakujący, że poprzednie badania wykazały, że wolniejszy wzrost dziecka jest jedynie tymczasowy i nie ma wpływu na wysokość dorosłego. Podczas wcześniejszych testów nie kontrolowano jednak wzrostu pacjenta przez cały okres leczenia aż do osiągnięcia wzrostu wieku dorosłego”, tłumaczy Strunk, profesor pediatrii z Washington University School of Medicine w St. Louis.


Naukowcy rozważali różne czynniki mogące przyczynić się do spowolnienia wzrostu u dzieci, takie jak: płeć, wiek rozpoczęcia i czas leczenia, rasa, wzrost rodziców, intensywność choroby czy alergia. Okazało się jednak, że nie odgrywają one tu większej roli.

Lekarze uspokajają: „Jeśli dziecko nie rozwija się tak, jak powinno, możemy zmniejszyć dawki podawanych sterydów, mając na uwadze wpływ leku na wzrost w wieku dorosłym".

Strunk podkreśla przy tym, że wziewne kortykosteroidy, takie jak budezonid, są najskuteczniejszą formą leczenia astmy, która dotyka 9,4% amerykańskich dzieci.

Przyjmowanie budezonidu dwa razy na dobę prowadzi do zmniejszenia liczby hospitalizacji i wizyt w szpitalu oraz zmniejszenia zapotrzebowania na dodatkowe leki przeciw astmie, w tym również albuterol.

Leczenie za pomocą nedokromilu zmniejsza potrzebę ciągłych wizyt w szpitalu oraz zażywania doustnych steroidów, nie wpływa jednak na zmniejszenie liczby hospitalizacji, objawy choroby czy reaktywność dróg oddechowych.

Komentarze do: Dzieci zażywające sterydy przeciw astmie są niższe niż ich rówieśnicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz