Szukaj

Dwutlenek węgla wpływa na to, w jaki sposób umysł postrzega słodycze

Podziel się
Komentarze0

Dwutlenek węgla to jeden z głównych składników popularnych napojów gazowanych. Okazuje się teraz, że związek ten wpływa na to, w jaki sposób mózg postrzega słodycze i ma trudności z określeniem różnicy między cukrem i sztucznymi słodzikami.Tak wynika z badania zamieszczonego w Gastroenterology.

Główny autor badania, prof. Rosario Cuomo z Frederico II University of Naples we Włoszech, mówi: - Badanie to dostarcza dowód na to, że kombinacja dwutlenku węgla i sztucznych słodzików może podnieść słodki smak napojów dietetycznych tak, że nie będzie ich można odróżnić od normalnych napojów.

Zdaniem badaczy, takie oszukiwanie mózgu odnośnie typu cukru może być skuteczne dla utraty wagi - ułatwi konsumpcję napojów niskokalorycznych, gdyż ich smak będzie postrzegany za równie przyjemny co smak napojów gazowanych naładowanych cukrem.


Co nie zmienia faktu, że zjawisko to ma również złe strony, albowiem kombinacja dwutlenku węgla i cukru może podnieść konsumpcję cukru i generalnie konsumpcję wszelkiego rodzaju pożywienia, gdyż mózg może postrzegać, że mniejsze spożycie cukru wiąże się z upośledzeniem bilansu energetycznego.

Taka interpretacja może zresztą wyjaśniać prewalencję zaburzeń odżywiania, chorób metabolicznych oraz otyłości pośród ludzi pijących napoje dietetyczne.

Aby dojść do powyższych wniosków, naukowcy posłużyli się badaniem MRI, w celu monitorowania zmian w aktywności mózgu w odpowiedzi na napoje gazowane sztucznie słodzone albo naturalnie słodzone.

Potrzebne są oczywiście dodatkowe badania nad wpływem dwutlenku węgla na wykrywanie smaku słodkiego w ludzkich kubkach smakowych oraz nad odpowiedzią wywoływaną przez słodzone napoje gazowane w ludzkiej jamie brzusznej.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu wyjaśnią zadziwiające połączenie między zredukowanym spożyciem kalorii i spożyciem napojów dietetycznych a większą zachorowalnością na choroby metaboliczne i otyłość.

Komentarze do: Dwutlenek węgla wpływa na to, w jaki sposób umysł postrzega słodycze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz