Szukaj

Dwie proteiny krwi, które przepowiadają śmierć…

Podziel się
Komentarze0

Poziom we krwi dwóch protein, cystatyny i proteiny ß-trace, mogą pozwolić przewidzieć generalny stan zdrowia pacjenta i ewentualnie ocenić jego ryzyko wczesnej śmierci. Zamiast więc słuchać przepowiedni, może powinniśmy pozwolić naszemu ciału na swobodne wyrażanie się, a następnie spróbować zinterpretować jego wiadomości.Na pewno wiele rzeczy by nas zaskoczyło. I nie zawsze pozytywnie!

Badacze amerykańscy właśnie wykazali, poprzez analizę statystyczną, że proteiny używane jak markery nerek, mogą również dostarczać wskazówek na temat generalnego zdrowia danej jednostki. Jeżeli ich poziom jest niski, zdrowie jest dobre; jeżeli wysoki – wzrasta ryzyko zgonu.

Generalnie, aby stwierdzić stan funkcjonowania nerek, nefrolodzy oceniali poziom kreatyniny we krwi. W rzeczywistości, składnik ten tworzy się w następstwie rozkładu kreatyny mięśniowej. Nie ma z niego żadnego pożytku dla organizmu, a więc nerki, których zadaniem jest filtrowanie krwi, eliminują go wraz z moczem. Kiedy stężenie kreatyniny przekracza 110 µmol/L we krwi, oznacza to dysfunkcjonowanie nerek.


Jednakże, jeżeli marker ten jest faktycznie najczęściej używany, to cystatyna oraz proteina ß-trace mogą również odegrać tę samą rolę.

Cystatyna i proteina ß-trace, markery śmierci?

Badacze z medycznego centrum Tufts (Tufts Medical Center) w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych, przeanalizowali statystycznie poziomy tych trzech markerów we krwi, dzięki danym pochodzącym od 816 pacjentów, dotkniętych patologiami nerek, obserwowanych średnio od 16 lat.

Rezultaty, które ukazały się w Journal of the American Society of Nephrology, okazały się dość zaskakujące. Niezależnie od poziomu filtracji nerek, pacjenci, którzy mieli największe poziomy kreatyniny, byli również bardziej zagrożeni niewydolnością nerek, ale nie oznaczało to większej śmiertelności.

Natomiast, ci pacjenci, którzy mieli najwyższe stężenia cystatyny oraz proteiny ß-trace, byli również bardziej narażeni na niewydolność nerek, a zagrożenie śmiercią również dla nich wzrastało.

Dlatego też, badaczom udało się wykazać, że te dwa proteinowe markery pozwalają postawić prognozę na temat stanu zdrowia ogólnego, bardziej precyzyjną, na co nie pozwalała kreatynina.

Nawet jeśli chodzi tutaj tylko o statystyczne prawdopodobieństwo, a nie o automatyczny związek przyczynowo-skutkowy, to badania te są bardzo obiecujące. Badacze teraz planują zająć się nowymi markerami, aby spróbować dopracować precyzję prognoz dotyczących przeżycia pacjentów.

Komentarze do: Dwie proteiny krwi, które przepowiadają śmierć…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz