Szukaj

Dwa geny związane z rakiem jelita grubego

Podziel się
Komentarze0

Niektóre rodziny są wyjątkowo dotknięte rakiem jelita grubego. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiadają właśnie naukowcy z Wielkiej Brytanii. Badacze przyjrzeli się DNA 20 osób cierpiących na nowotwór jelita grubego i z silną historią raka w rodzinie.Dzięki temu odkryli dwa niewydolne geny przenoszone przez pokolenia, które zwiększają ryzyko powstania guza.

Te wady genetyczne są rzadkie u osób dotkniętych rakiem jelita i nieobecne u zdrowych. Według badaczy, jeżeli są obecne, ryzyko choroby jest bardzo wysokie.

Prof. Ian Tomlinson z Uniwersytetu Oksford, główny autor badania, mówi: są rodziny, gdzie rak jelita grubego jest bardzo częsty, mimo iż nie ma żadnych znanych wad genetycznych zwiększających ryzyko. Ale jeśli taką wadę odziedziczysz, ryzyko nowotworu jest duże.


Specjalista ten uważa, iż trzeba w związku z tym objąć baczniejszym nadzorem osoby, w rodzinach których pojawił się rak jelita grubego.

Wyniki tego badania na pewno pozwolą przeprowadzić prace nad terapiami mogącymi pokonać te mutacje genetyczne, mówi prof. Tomlinson.

Prof. Richard Houlston z brytyjskiego Instytutu Badań nad Rakiem twierdzi z kolei, iż chodzi tutaj o bardzo ważne odkrycie i o nowy element pozwalający zrozumieć rozwój raka jelita grubego na łonie zagrożonych rodzin.

Pacjenci z taką historią powinni być objęci szczególną uwagą, prewencją i diagnozą, aby zwiększyć ich szanse na wyzdrowienie.

Komentarze do: Dwa geny związane z rakiem jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz