Szukaj

Drinki z napojów dietetycznych upiją cię bardziej niż inne napoje

Podziel się
Komentarze0

...Ale nie poczujesz różnicy, mówią badania Northern Kentucky University, opublikowane w Alcoholism: Clinical & Experimental Research. Kierowcy mogą sobie po prostu nie zdawać sprawy, jak bardzo są pijani. Wiele badań dotyczyło sposobu oddziaływania alkoholu na ludzkie ciało, ale niemal wszystkie były kontrolowane i z użyciem neutralnych napojów, zamiast tych, które ludzie napotykają w codziennym życiu. Większą uwagę należy zwrócić na to, jak alkohol jest spożywany rzeczywistości, mówi Cecile A. Marczinski.Badanie zainspirował wcześniejszy projekt, który wykazał największe stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu u ludzi, którzy pili drinki z napojów dietetycznych, w porównaniu do osób pijących inne napoje mieszane lub po prostu piwo lub wino.

Badanie wykazało również, że kobiety są bardziej skłonne do spożywania napojów dietetycznych niż mężczyźni.

W nowym projekcie, 8 kobiet i 8 mężczyzn wypijało jeden z trzech napojów przy trzech różnych okazjach, nie wiedząc, który jest który (neutralne placebo, wódka ze słodkim napojem, wódka z napojem dietetycznym).


Uczestników zapytano o percepcję upicia, zmęczenie i gotowość do prowadzenia samochodu. Zmierzono poziom alkoholu w oddechu.

Marczynki mówi: interesuje mnie problem jazdy po spożyciu alkoholu, więc chciałam się dowiedzieć, czy prosty wybór napoju może być czynnikiem, poprzez który przekraczamy dopuszczalny limit.

Badanie potwierdziło, że uczestnicy, którzy pili drink z napojem dietetycznym, mieli wyższe stężenie alkoholu w oddechu i byli bardziej pijani niż pozostali.

Naukowcy uważają, że cukier w napoju działa jak jedzenie, zwalniając tempo, w którym alkohol jest przenoszony do krwiobiegu. W napojach dietetycznych, czyli bez cukru, nie ma czynnika spowalniającego.

Niepokojące jest to, że ludzie nie potrafili prawidłowo ocenić swojego stopnia upojenia. A wybór „pić czy prowadzić” często zależy od tego jak ludzie się czują, mówi Marczinski.

Dietetyczne napoje są coraz popularniejsze, ponieważ staramy się kontrolować wagę. Bądźmy jednak świadomi, że groźniejsza dla zdrowia jest jazda po pijanemu niż kilka dodatkowych kalorii.

Komentarze do: Drinki z napojów dietetycznych upiją cię bardziej niż inne napoje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz